Köpeklerde epidural olarak uygulanan bupivakain ve levobupivakainin etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of the effects of epidurally administered bupivacaine and levobupivacaine in dogs
- Tez No: 281885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. KADİR SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, köpeklerde epidural anestezide BP ve LP'in anestezik profillerinin belirlenmesi, hemodinamik, kan gazı, hematolojik ve biyokimyasal parametrelere olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Çalışmada, klinik olarak sağlıklı, kastrasyon isteğiyle kliniğimize başvuran değişik ırktan bupivakain grubunda 10, levobupivakain grubunda 10 olmak üzere toplam 20 adet ergin erkek köpek kullanıldı.Çalışmada kullanılan bütün köpeklere epidural kateter yerleştirilerek, LP grubuna % 0,5 lik LP ve BP grubuna % 0,5 lik BP 1 ml/5 kg dozunda epidural olarak uygulandı. Epidural enjeksiyonlar sonrasında, sensoriyal ve motor bloğun başlama zamanı, süresi ve ortadan kalkma zamanı belirlendi. Aynı zamanda epidural anestezi süresince kalp frekansı, solunum sayısı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama arteriyel kan basıncı ve beden ısıları mönitörize edilerek izlendi ve kaydedildi. Diğer taraftan çalışma süresince, 0, 2, 4, 6 ve 8. saatlerde alınan kan örneklerinden hemotolojik ölçümler, 0, 2, 4, 6, 8 ve 24. saatlerde alınan kan örneklerinden biyokimyasal ölçümler gerçekleştirildi. Aynı zamanda 0, 30, 60, 120 ve 240. dakikalarda alınan arteriyel kan örneklerinden kan gazları, Na+ ve K+ seviyeleri ölçülerek kaydedildi. 0, 1, 2, 4, 6, 8 ve 24. saatlerde alınan venöz kan örneklerinden serum kortizol düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine anesthetic profiles of BP and LP in epidural anaesthesia and to compare their effects on hemodynamic, blood gase, haematologic and biochemical parameters in dogs.In the study, a total of 20 adult male dogs from different breed, reffered to our clinics for castration purposes and allocated in to BP (n=10) and LP (n=10) groups.In the study, doses of 0,5 % agents were epidurally given to both groups. After epidural injection initiation, duration and removal times of motoric and sensoric block were evaluated. At the same time, throughout the epidural anaesthesia heart rate, breathing, systolic and diastolic blood pressure, mean arterial blood pressure and body temparature were monitored. Similarly, during the study haematological measurements at 0th, 2nd, 4th, 6th, and 8th hours and biochemical measurements at 0th, 2nd, 4th, 6th, 8th and 24th hours were examined. Simultaneously, blood gases, Na+ and K+ levels in arterial blood samples were measured at 0th, 30th, 60th, 120th and 240th mins. At the 0th, 1th, 2th, 4th, 6th,8th and 24th hours serum cortisol level in venous blood samples were determined.