Köpeklerde epidural olarak uygulanan bupivakain morfin kombinasyonunun bolus, aralıklı bolus ve sürekli infüzyonunun etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of epidurally administered bupivacaine morphine combination as bolus, i̇ntermittent bolus and continious i̇nfusion i̇n DOGS
  1. Tez No: 693522
  2. Yazar: NURİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SİNAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, sevofluran genel anestezisine alınan köpeklerde epidural anestezide kullanılan morfin-bupivakain kombinasyonunun bolus, aralıklı bolus ve sürekli infüzyon şeklinde verilmesinin etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada hayvan materyali olarak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniği'ne ovariohisterektomi operasyonu için getirilen, ASA sınıflandırmasına göre I veya II. sınıfta yer alan ve klinik muayenesinde kardiyovasküler bir hastalık tespit edilmeyen 12 adet köpek dahil edilip köpekler rastgele 3 gruba (bolus (B) grubu n:4; aralıklı bolus (AB) grubu n:4; sürekli infüzyon (Sİ) grubu n:4) ayrıldı. Olguların yaşlarının 2-6 yaş arasında (ort, 3,33±0,98 yaş) ve vücut ağırlıklarının 13-27 kg arasında (ort, 19,95±5,19 kg) olduğu belirlendi. Operasyon öncesinde bütün gruplara, preanestezik olarak 0,5 mg/kg dozunda damar içi diazepam ardından 4 mg/kg dozunda damar içi propofol uygulanarak entübe edildi. Anestezinin idamesi için sevofluran kullanıldı. Epidural analjezi oluşturmak amacıyla 0,1 mg/kg-1 dozunda morfin ve 1,0 mg/kg-1 dozunda %0.5 bupivakain kombinasyonu epidural boşluğa toplam verilecek sıvı miktarı 0,4ml/kg'a ayarlanılarak, toplam ilaç karışımı 0,22ml/kg olacak şekilde dozu ayarlanıldı. İlaç dozu toplam verilecek sıvı miktarını karşılamadığı durumda toplamda 6 ml'yi geçmeyecek şekilde %0,9 izotonik NaCL eklendi. 1.Grup Bolus (B) (n:4): Epidural boşluğa, hazırlanan çözelti epidural kateter yardımıyla 30 sn.'de uygulandı. 2.Grup Aralıklı Bolus (AB) (n:4): Epidural boşluğa, hazırlanan çözelti epidural kateter yardımıyla 10 dk'da tamamlanacak şekilde hesaplanan toplam sıvı hacmi 5'e bölünerek 2'şer dk arayla uygulandı. 3.Grup Sürekli İnfüzyon (Sİ) (n:4): Epidural boşluğa, hazırlanan çözelti epidural kateter yardımıyla 20 dk içerisinde sabit hızda uygulandı. Hastaya ait ağırlık, yaş, cinsiyet, ırk bilgileri, hastada kullanılan endotrakeal tüp boyutları, uygulanan ilaç miktarları ve uygulanma zamanları, entübasyon ve ekstübasyon saatleri ile anestezi süreci boyunca her 10 dakikada bir takip edilen monitörizasyon parametreleri, kompliyans, minimal alveolar konsantrasyon (MAC), dakika hacmi (MV) solunum sayısı, nabız, puls oksimetre, noninvaziv kan basıncı (NIBP) ve vücut ısısı (0C) kaydedildi. Operasyonun tamamlanmasının ardından sevofluran idamesi kesilerek, köpekte yutkunma refleksinin başlaması ile ekstübasyon gerçekleştirdi. Epidural kateter, tüm olgularda epidural uygulama bittikten hemen sonra çıkartıldı. Olguların ağrı skorlaması; fizyolojik değişikliklerin (kalp frekansı, solunum sayısı, kan basıncı, beden ısısı) ve hayvan davranışlarının (palpasyona yanıt, aktivite, mental durum ve havlama) temel alındığı Melbourne Üniversitesi Ağrı Değerlendirme Skalasına göre postoperatif 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 ve 24. saatlerde gerçekleştirildi. Toplam ağrı skoru 7'nin üzerine çıkan olgularda ek analjezi uygulaması planlandı. Çalışmaya dahil edilen olguların sensorial blok ve istemli motor bloğunun değerlendirilmesinde; preoperatif, postoperatif 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 ve 24. saatlerde ölçülerek veriler kaydedildi. Motor blok Dr. Jay McDonnell'ın oluşturduğu değerlendirme tablosuna göre değerlendirildi. Bunlara ek olarak, hastaların postoperatif 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 ve 24. saatlerde solunum sayısı, nabız, puls oksimetre, noninvaziv kan basıncı (NIBP) ve vücut ısısı (oC) değerleri ölçülerek kaydedildi. Bupivakain-morfin kombinasyonu kullanarak sürekli infüzyon, aralıklı bolus ve bolus yolla epidural anestezi uygulamalarında meydana gelen analjezi Melbourne Ağrı Skalası ile karşılaştırılarak sürekli infüzyon grubu hastaların en yüksek, bolus grubundakilerin ise en düşük ağrı skoruna sahip oldukları ortaya kondu ve bu veriler doğrultusunda bolus grubun daha etkili analjezi sağladığı insanlardan elde edilen literatür verileri ile uyum gösterdi. Ayrıca çalışmamızdaki olguların hiçbirinde postoperatif toplam ağrı skorunun 7 ve üstü bir değere ulaşmaması ve hiçbir olguda ek analjeziğe gereksinim duyulmaması sürekli infüzyon ve aralıklı bolus uygulamalarının da yeterli analjezi sağladığını gösterdi. Motor blok ile sensoriyal blok süreleri karşılaştırıldığında motor bloğun en uzun sürekli infüzyon, en kısa da bolus grubunda devam ettiği; sensoriyal bloğun ise sürekli infüzyon grubunda diğer iki gruba oranla daha uzun sürdüğü belirlendi. Ovariohisterektomi uygulanan hastalarda operasyon ve epidural anestezi sonrası meydana gelen motor ve sensoriyal bloğun süresi ile analjezinin kalitesi ve uzunluğunun anestezik maddenin veriliş şekillerine bağlı olarak gösterdiği farklılıkların ortaya konması amacıyla yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz veriler ışığında; sürekli infüzyon uygulamasının diğer iki uygulamaya göre daha uzun süreli postoperatif analjezi sağladığı, motor ve sensoriyal blok meydana getirdiği; bolus uygulamasının ise UMPS'a göre daha etkili analjezi sağladığı görüldü. Ayrıca hiçbir ek analjeziğe gereksinim duyulmaması ve tüm köpeklerin nörolojik bir sekel veya komplikasyon olmaksızın anesteziden iyileşmesi sebebiyle her üç yöntemin de farklı avantajlar sağladığı ve köpeklerde uygulanabilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of morphine-bupivacaine combination as bolus, intermittent bolus and continuous infusion used in epidural anesthesia in dogs under sevoflurane general anesthesia. In this study, I or II. 12 dogs were included in the study and were randomly divided into three groups (bolus group n: 4; intermittent bolus group n: 4; continuous infusion group n: 4). The ages of the patients were between 2-6 years (mean, 3,33 ± 0,98 years) and body weights were between 13-27 kg (mean, 19,95 ± 5,19 kg). Preoperatively, 0.5 mg / kg intravenous diazepam was used before surgery. All groups were intubated immediately after intravenous propofol administration at a dose of 4 mg / kg. For maintenance of anesthesia, inhalation anesthesia sevoflurane was used. Continuous anesthesia and oxygenation was achieved by using sevoflurane until the end of the operation. In order to produce epidural analgesia, the combination of morphine at a dose of 0.1 mg / kg-1 and 0.5% bupivacaine at a dose of 1.0 mg / kg-1 was adjusted so that the total amount of fluid to be delivered to the epidural cavity was 0.4 ml / kg, the total drug mixture was 0.22 ml / The dose was adjusted to be kg. If the drug dose did not meet the total amount of fluid to be administered, 0.9% isotonic NaCL was added not to exceed 6 ml in total. Group 1 Bolus (B) (n: 4): The prepared solution was applied to the epidural cavity with the help of an epidural catheter for 30 seconds. Group 2 Intermittent Bolus (IB) (n: 4): The total volume of the fluid, which was calculated to be completed in 10 minutes with the help of an epidural catheter, was administered to the epidural cavity by dividing into 5 by 2 minutes intervals. Group 3 Continuous Infusion (CI) (n: 4): The prepared solution was applied to the epidural cavity with the help of an epidural catheter at a constant rate within 20 minutes. Weight, age, sex, race information, endotracheal tube sizes, drug quantities and times of administration, intubation and extubation hours and monitoring parameters, compliance, minimal alveolar concentration (MAC), monitored every 10 minutes during anesthesia. minute volume (MV) respiration rate, pulse, pulse oximeter, noninvasive blood pressure (NIBP) and body temperature (0C)) were recorded. Sevoflurane maintenance was discontinued after the operation was completed and extubation was initiated with the onset of swallowing reflex in the dog. The epidural catheter was removed in all cases immediately after the end of epidural administration. Pain scoring of the cases; physiological changes (heart rate, respiratory rate, blood pressure, body temperature) and animal behavior (response to palpation, activity, mental status and barking) are based on the Melbourne University Pain Assessment Scale postoperative 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 and 24 hours. Additional analgesia was planned in cases with total pain score above 7. In the evaluation of sensorial block and voluntary motor block; Preoperative, postoperative 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 and 24 hours were recorded. Engine block Jay McDonnell. In addition, respiratory rate, pulse, pulse oximetry, noninvasive blood pressure (NIBP) and body temperature (oC) values were recorded at 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 and 24 hours postoperatively. Analgesia in continuous infusion, intermittent bolus, and bolus via epidural anesthesia using the bupivacaine-morphine combination was compared with the Melbourne Pain Scale, which showed that the continuous infusion group had the highest pain score and the bolus group had the lowest pain score. analgesia was consistent with the literature data obtained from people. In addition, continuous pain and intermittent bolus administration provided sufficient analgesia in all cases in our study because the total postoperative pain score did not reach a value of 7 and above and no additional analgesic was required in any case. When the motor block and sensory block times were compared, it was found that the motor block was the longest continuous infusion and the shortest was the bolus group; In the continuous infusion group, the sensorial block was longer than the other two groups. In the light of the data obtained in our study in order to reveal the differences in the duration of the motor and sensory block after the operation and epidural anesthesia and the quality and length of analgesia depending on the route of administration of the anesthetic in patients undergoing ovariohysterectomy; continuous infusion administration provides longer postoperative analgesia and motor and sensory block than the other two applications; bolus administration provided better quality analgesia than UMPS. In addition, no additional analgesic was required in all cases and all dogs recovered from anesthesia without any neurological sequelae or complications.