İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki kadınların vajinal akıntı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını saptamaya yönelik niteliksel bir çalışma
A qualitative study to define, knowledge, attitudes and practices of women about vaginal discharge in Umraniye district of İstanbul city
- Tez No: 281897
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA KARAVUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu niteliksel çalışmanın amacı; kadınların vajinal akıntı ve akıntı ile ilişkili bir faktör olan vajinal duş hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının ortaya konmasıdır.Araştırma İstanbul ili, Ümraniye ilçesi'nde en az bir kez evlenmiş 23- 65 yaş arası kadınlar ile yürütülmüştür. Veriler odak grup tartışmaları ile toplanmıştır. Toplam on bir odak grup tartışması yapılmış ve 63 kadın ile görüşülmüştür. OGT' ler katılımcıların izinleri alındıktan sonra ses kayıt cihazına kaydedilmiş, daha sonra tüm kayıtlar kelime kelime çözülerek Excel programında analiz edilmiştir. Görüşmeler tamamlandıktan sonra kadınlara vajinal akıntı ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.Araştırmaya katılan kadınların tamamına yakınının eğitim ve sosyoekonomik seviyesi düşük idi. Kadınların çoğunluğu vajinal akıntı ile ilgili ayırımı yapabildiklerini belirtti. Vajinal akıntı ile ilgili problemlerde bir sağlık kuruluşuna/ doktora başvuranların yanı sıra azımsanamayacak kadar önemli bir kısmı geleneksel yöntemlere başvurduklarını belirtti. Birçoğu vajinal akıntı ile ilişkili bir faktör olan vajinal duşu hayatlarının bir döneminde uygulamış veya şu an uygulamaktadırlar.Anormal akıntının giderilmesinde kullanılan geleneksel yöntemler içinde en sık bitkisel maddeler kullanma ve ütülenen bir bez vs. karına konması ya da buhar veren bir kabın üzerine oturma şekillerinde sıcak uygulamalar belirtilmiştir. Vajinal duş uygulanmasındaki gerekçeler olarak; temizlik, dini inanç gereği ve gebeliğin önlenmesi olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative study is to reveal the knowledge, attitudes and practices of women about the vaginal discharge and vaginal douche which is a factor related to the discharge.The research has been performed in Umraniye district of Istanbul with women between ages 23- 65 who have been married at least once. The data was collected using focus group discussions. Totally eleven focus group discussions has been established and interviewed with 63 women. Focus group discussions had been recorded with audio recording devices after receiving permission of the participants, then all the records had been figured out and analyzed in Excel software. After the interviews, women had been were informed about the vaginal discharge.Almost all the women who participated to the study were from lower education and socioeconomic levels. Most of the women had stated that they could distinguish the vaginal discharge. Besides the ones that consult to the health institutes and doctors about the problems related with the vaginal discharge, considerable proportion of participants had stated that they were referring to the using traditional methods. In a period of time, most of them had applied or were still applying the vaginal douche which is a factor related to the vaginal discharge.Mostly the usage of herbal products and hot practises had been defined as traditional methods for eliminating the abnormal discharge. The reason of vaginal douche application had been declared as cleanliness, religious belief and contraception.