Hepatit b aşı yanıtsızlığında interferon gama ve interferon gama reseptör 1 gen polimorfizmleri
Interferon gamma and interferon gamma-1 gene polymorphisms in non-responders to hepatitis b vaccination
- Tez No: 282001
- Danışmanlar: PROF. DR. FADIL VARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Patojenin tanınması, antijen işlenmesi ve sunumu, lenfositlerin maturasyonunda görevli genlerdeki varyasyonlar, hepatit B aşısına karşı gelişen koruyucu yanıt üzerinde etkili olabilir. Bu çalışmada, interferon gamma (INFG) +874 ve IFNGR1 (CA)n tekrar polimorfizmlerinin hepatit B aşısına yanıtsız çocuklarda araştırılması ve bu gen polimorfizmlerinin aşı yanıtı üzerinde etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Yaş ortalaması 9,2±1,6 yıl olan, toplam 200 çocuk (109 erkek, 92 kız) çalışmaya alındı. Standart doz hepatit B aşılaması uygulanan ve sonrasında bakılan anti-HBs antikor düzeyi 10 mIU/mL olan 100 çocuk ise aşıya yanıtlı gruba dahil edildi. Bu polimorfizlerin sıklığı amplifikasyon refrakter mutasyon sistem-polimeraz zincir reaksiyonu yöntemleriyle araştırıldı.Bulgular: IFNG (+874 T/A) polimorfizmi için TT genotip sıklığı aşıya yanıtsız grupta anlamlı olarak yüksekti (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective and Aim: The variations of genes involved in processes such as pathogen recognition, antigen processing and presentation, and maturation of lymphocytes may affect the develop of protective immune response to the hepatitis B vaccine. The aim of the study were to investigate the +874 T/A polymorpism in the first intron of interferon gamma (IFNG) gene and intronic (CA)n polymorphic microsatellite marker of the interferon gamma receptor 1 (IFNGR1) gene in children with non-responders to hepatitis B vaccination, and to determine whether vaccine responce is influenced by these gene polymorphisms.Material and Method: A total of 200 children (109 males and 92 females) between 9,2±1,6 years of age were included in this study. One hundred healthy children who had anti-HBs antibody 10 mIU/mL levels after vaccinated against hepatitis B were included as responder group. These polymorphisms were genotyped by using amplification refractory mutation system-polymerase chain reaction (ARMS-PCR).Results: The frequency of TT genotype of IFNG (+874 T/A) gene polymorphism was higher in non-responders (p=0,003).