Rekombinant hepatit B aşı uygulamasına yanıtların prospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 32988
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kronik persistan hepatit, kronik aktif hepatit, siroz ve primer hepatosellûler karsinoma gibi komplikasyonlan ile hepatit B, bütün dünyada ve ülkemizde halk sağlığı açısından önemli bir sorun oluşturmaktadır. 1993 yılı Ocak-Şubat aylarında bir askeri okulda küçük bir hepatit B salgını meydana gelmiş ve bir sınıftan dokuz öğrenci akut viral hepatit B tanısı ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde yatırılarak izlenmiştir. Bu okulun indeks vakalarının bulunduğu sınıf öğrencilerinde salgını izleyen dönemde yapılan taramada anti-HBc total, HBsAg ve anti-HBs araştırılmış ve her üç gösterge de negatif olarak saptanan 152 öğrencinin hepatit B açısından yüksek risk altında olduğu düşünülerek aşı programına alınmışlardır. Rekombinan teknoloji ile“Chinese hamster ovarium ”hücrelerinde üretilmiş S ve pre-S2 proteinleri içeren aşı (GenHevac B) 0, 1, 6 ncı aylarda olmak üzere üç kez deltoid kasa uygulanmıştır. -İlk aşılamadan sonra 1, 3, 7 ve 12 nci aylarda kan örnekleri alınmış ve bu örneklerde EIA yöntemi ile (Abbott AUSAB EIA) Anti-HBs araştırılmış ve antikor titreleri ile serokonversiyon oranlan hesaplanmıştır. Geometrik ortalama antikor titreleri birinci, üçüncü, yedinci ve omkinci aylarda sırasıyla 19.2 mlU/ml, 65.5 mlU/ml, 1165.7 mlU/ml, 875.8 mlU/ml olarak bulunmuş ve serokonversiyon oranlan yine sırasıyla %60.6. %88.2, %98.7, %98.7 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, nüfusumuzun %4-10'unun kronik HBV taşıyıcısı olduğu gözönüne alınırsa, bu enfeksiyon zincirini kırmak, virus taşıyıcı havuzunu ve hastalığın ciddi komplikasyonlanm azaltmak için.ulusal hepatit B aşılama programının oluşturulması gerektiği kanısındayız..58-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatitis B and its complications, which include chronic persistent hepatitis, chronic active hepatitis, cirrhosis and hepatocellular carcinoma, remain a major public health problem in the World and our country. A small outbrek of hepatits B has occured in a military school du ring January - February 1993 and nine students with the diagnosis of acute viral hepatitis B were hospitalized in Department of Infectious Di seases, GATA Haydarpaşa Teaching Hospital. In the following days, all stu dents in the class, where index cases had been seen, examined for HBsAg, total anti-HBc and anti-HBs, and 152 students who were found to be ne gative for all three markers have been put into vaccination program, be cause they were in high risk group for hepatitis B. Vaccine (Gen Hevac -B) which was produced by recombinant tech nology in Chinese Hamster Ovarium cells and that include S and pre-S2 proteins was administered three times in 0, 1 st and 6 th months in deltoid muscle. After the first vaccination, blood samples have been taken in the 1 st, 3 rd, 7 th and 12th months, and anti-HBs was examined in samples using EIA method (Abbott AUSAB EIA) and, antibody titers and serocon version ratios have been calculated. Geometric mean titers in 1st, 3rd, 7th and 12th months were found as 19.2 mIU/ml, 65.5 mlU/ml, 1165.7 mIU/ml, 875.8 mIU/ml respectively, and the seroconversion ratios were calculated as % 60.6, % 88.2, % 98.7, % 98.7 respectively. In conclusion, considering 4-10 % of our population to be chronic HBV carrier, in order to break this infection chain, to reduce the virus carrier pool and to reduce the serious complications of the disease, we believe that a national hepatitis B vaccination program should be set up. -59-