Perkütan nefrolitotomi ameliyatında giriş sayısının renal fonksiyonlar üzerine etkisinin teknesyum-99m-dimerkaptosüksinik asit sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Assessment of the effects of access count in percutaneous nephrolithotomy on renal functions by 99m-technetium-dimercaptosuccinic acid scintigraphy
- Tez No: 282074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotomi (PNL) ameliyatının renal fonksiyonlar üzerine etkisini toplam fonksiyon (TF), tedavi edilen taraftaki (TET) fonksiyon, tedavi edilmeyen taraftaki fonksiyon (NTET), giriş yeri fonksiyonu (GYF) ve tedavi edilen tarafta giriş yapılmayan pollerin fonksiyonu (NGYF) açısıdan değerlendirmek.Gereç ve Yöntem: PNL yapılan 37 hastaya ameliyat öncesinde dimerkaptosüksinik asit (DMSA) sintigrafisi ve rütin laboratuar testleri uygulandı. Ameliyatın hemen sonrasında laboratuar yöntemleri yinelendi. Ameliyat sonrası DMSA sintigrafisinin çekilme zamanı ise hasta grubunda randomize edildi. DMSA değerlendirmesinde her böbrek üç pole bölünerek incelendi. Hastalar tüm grupta ve zaman dilimlerinde, erken ve geç dönemde (6 aydan önce ve sonra) değerlendirildi. Ayrıca ameliyat öncesinde fonksiyonları kötü olanlarla olmayanlar fonksiyonel iyileşme yönüyle karşılaştırıldı. Prognozu belirlemede bir eşik parametrenin varlığı araştırıldı.Bulgular: Tüm grup ve zaman diliminde olguların TF'sinde sınırda anlamlı bir artış, TET'te anlamlı düşüş, NTET'te anlamlı artış, GYF'de anlamlı düşüş, NGYF'de anlamsız değişim saptandı. Ameliyat öncesi TF'si %20'nin altında olan hastalarda daha belirgin fonksiyonel iyileşme görüldü. Erken dönemde kreatininde artış, BUN/kreatinin oranında düşme, TET'te düşüş, NTET'te artış belirgindi. Geç dönemde ise TF'de artış, TET'te düşüş belirgindi. NTET'te geç dönem değişimi anlamsızdı. İki böbreğin kompanzasyon mekanizmaları açısından yapılan korelasyon anlamsızdı.Sonuç: PNL böbrek fonksiyonlarının korunmasında tüm grupta ve zaman diliminde güvenli bir ameliyattır. Erken dönemde TET'te fonksiyonel bir zayıflama olmasına karşın TF bundan etkilenmemekte ve uzun dönemde de bu sonuç değişmemektedir. Böbreklerin kompansatuar mekanizmalarını tanımlamak adına daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Giriş sayısı bu sonuçları değiştirmemektedir. Ameliyat öncesi TF'si %20'nin altında olan olgular PNL'den daha fazla fayda görmektedirler. BUN/kreatinin oranının cerrahinin prognoza etkisini değerlendirmede prediktif bir değeri olup olmadığı hakkında yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the effects of percutaneous nephrolithotomy (PCNL) on renal functions in total (TF), in treated side (TS), in non-treated side (NTS), in accessed poles (AP), and in non-accessed poles (NAP).Materials and Methods: A preoperative dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy and routine laboratory tests performed to 37 PCNL cases. Laboratory tests replied after the operations. Postoperative DMSA scan times were randomised in the group. They are assessed in whole group, in all study time beside the assessment as early or late (before or after postoperative 6th month). They are compared whom have lower preoperative total functions below 20% to ones who have higher functions. It is researched if there is a treshold that predicts prognosis.Results: In the whole group and all study time there was a borderline increase in TF, significant decrease in the TS, increase in the NTS, decrease in the AP and no significant alteration in the NAP?s functions before and after the surgery. Recovery of patients whose TF was lower than 20% was more significant. In the early period creatinine increase, BUN/creatinine ratio?s decrease, decrease in the TS functions and increase in the NTS functions were significant. In the late period increase in TF and decrease in the TS functions were significant. It was nonsence in the NTS group. Correlation studies to present the compansatory mechanisms of both kidney wasn?t significant.Conclusion: PCNL is a safe surgery in preserving renal functions in whole group and study time. Despite dysfunctioning in the TS in early period, TF doesn?t be effected of this in early and late period. There is need to have more studies to define compansatory mechanisms of both kidneys. Access count doesn?t alter these findings. Lower functioning cases recovers more than the highers. More studies are needed to present predictive value of BUN/creatinine ratio.