Ratlarda deneysel septum cerrahisinde Bioglue kullanımının etkinliği
Effect of using Bioglue in nasal septal surgery
- Tez No: 282073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada deneysel nazal septum cerrahisi sonrası nazal tampona alternatif olarak kullanılabilecek olan albumin-gluteraldehit bazlı doku yapıştırıcısının (Bioglue) mukoperikondrium ve nazal septuma olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi planlandı.Çalışmamız Haziran 2010 ve Ağustos 2010 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hayvan Üretme ve Araştırma Laboratuarında gerçekleştirildi.10 adet sıçan çalışma grubu, 6 adet sıçan kontrol grubu olarak belirlendi. Sıçanlar iki gruba ayrıldı. 1. Grupta septuma mukoperikondrial elevasyon sonrası bioglue uygulanarak mukoperikondrium septuma sabitlendi. 2. grup kontrol grubu olarak belirlendi ve bu grupta mukoperikondrial elevasyon sonrası mukoperikondrium septum üzerine merocel tampon uygulanarak sabitlendi.İki grup postoperatif hematom oluşumu açısından karşılaştırıldı. 2. hafta ve 4. haftalarda mukoperikonrium ve septumdan histopatolojik incelemeler için doku örnekleri alındı. Örnekler ışın mikroskopu ile değerlendirildi.Alınan doku örneklerinde çalışma grubundaki sekiz örnekte yabancı cisim reaksiyonu, silia ve goblet hücre hasarı ve tüm olgularda septal perforasyon izlenirken kontrol grubunda bu bulgular izlenmedi.Sonuç olarak bioglue'nun nazal kartilaj septum ve mukozada hasara neden olması sebebiyle nazal septum cerrahisinde doku yapıştırıcısı olarak kullanılmasının uygun bir tercih olmadığı düşünülmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER, Nazal septum, Bioglue, Mokoperikondrium, Nazal tampon, Rat
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed to investigate the effect of albumin-glutaraldehyde in nasal septal surgery.This study was performed in the Animal Research Laboratory of Düzce University Medical Faculty between the June 2010 and August 2010.Sixteen female Wistar albino rats were included in the study. Rats were randomly divided into study (n : 10) and control groups (n : 6).In the study group, Bioglue was used to fix the mucoperichondrial flap over the septal cartilage after raising the mucoperichondrial flap on one side of the septum.In the control group nasal packs (merocel) were used to fix the mucoperichondrial flap over the septal cartilage after raising the mucoperichondrial flap.Rats were sacrified after 2 weeks and 4 weeks after septoplasty. Samples from the excised nasal septa underwent routine tissue procedure for histopathologic investigation. Samples were examined under a light microscope.Loss of cilia and goblet cells and foreign body reaction were found in eight samples in the study group. Septal perforation was found in the whole study group.The results of our study show that Bioglue causes segmental cartilageinjury and ıt is not suitable for septal surgery.KEYWORDS, Nasal septum, Bioglue, Mucopericondrium, Nasal pack, Rat