Kemoradyoterapi ile tedavi edilen lokal ileri evre nazofarenks kanserli olgularda BCL-2 ve CD9 ekspresyonunun prognostik önemi
The prognostig importance of BCL-2 and CD9 expression in local advanced nasopharngal carsinom treated with cehemoradiotherapy
- Tez No: 282076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYUER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, Erciyes Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda cisplatinle eşzamanlı kemoradyoterapi ile tedavi edilen lokal ileri evre nazofarenks kanserli olguların parafin bloklarında immünohistokimyasal boyama yapılarak; bir antiapopitotik molekül olan Bcl-2 (B-cell lenfoma-2)'nin ve hücre çoğalması, hücre hareket kabiliyeti ile ilişkilendirilen CD9 (MRP 1 (Motility Releated Protein-1)'in genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım üzerine olan etkilerini değerlendirmek, prognostik bir faktör olup olmadığını belirlemek ve literatüre katkı sağlamaktır.Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi M. Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesinde, 2000-2009 yılları arasında lokal ileri evre nazofarenks kanserli, 18 yaşından büyük, kemoradyoterapi ile tedavi edilen 40 olgu çalışmaya dahil edildi. Patoloji preparatları Erciyes Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı'nda incelenen olguların parafin bloklarından immünohistokimyasal boyama ile CD9 ve Bcl-2 pozitiflikleri saptanarak, olgularımıza ait diğer klinik ve patolojik parametrelerle, genel sağkalım, lokal kontrol, hastalıksız sağkalım ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi yapıldı.Bulgular: Bcl-2 pozitif hastaların 5 yıllık genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım oranları sırasıyla % 64, % 58 ve % 58 bulundu. Bcl-2 negatif gurubun 5 yıllık genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım oranlar sırasıyla % 78, % 66 ve % 59 saptandı. Bcl-2 pozitif ve negatif olgularda 5 yıllık hastalıksız sağkalım, genel sağkalım ve lokal kontrol açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla; p = 0.811, p = 0.845 ve p = 0.442 ). Bcl-2 pozitif ve negatifliğinin genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım açısından prognostik faktör olduğu gösterilemedi (p > 0.05).CD9 pozitif hastaların 5 yıllık genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım oranları sırasıyla % 81, % 77 ve % 79 bulundu. CD9 negatif gurubun 5 yıllık genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım oranlar sırasıyla % 57, % 49 ve % 49 saptandı. Beş yıllık lokal kontrol bakımından CD9 pozitif gurupta istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p = 0.047). Ancak, CD9 pozitif ve negatif olgularda 5 yıllık genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p = 0.127, p = 0.060). CD9 pozitif veya negatifliğinin genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım açısından prognostik faktör olduğu saptanmadı (p > 0.05). Ancak, CD9 pozitif ve negatifliğinin lokal kontrol ve genel sağkalım açısından prognostik faktör olma eğilimi saptandı (sırasıyla, p = 0,064 ve p = 0,082).Sonuç: Bcl-2 pozitif veya negatif olmasının nazofarenks kanserli olgularda 5 yıllık genel sağkalım, lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım açısından prognostik önemi gösterilemedi.CD9 pozitifliğinin nazofarenks kanserli olgularda lokal kontrol açısından önemli olabileceği düşünüldü. CD9'un pozitif veya negatif olmasının 5 yıllık hastalıksız sağkalım açısından nazofarenks kanserli olgularda prognostik öneminin daha net görülebilmesi için daha büyük olgu sayılı çalışmaların yapılması gerekliliği düşünüldü. CD9' un pozitif veya negatif olmasının prognostik önemi olup olmadığı gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the effects of Bcl-2, an anti-apopitotic molecule, and CD9, which was linked to cell proliferation and cell mobility, on overall survival, local control and disease-free survival; and to determine whether or not they were prognostic factors; and to contribute literature via immunohistochemical staining at paraffin blocks of locally advanced nasopharyngeal carcinoma which were treated by concurrent-cisplatin based chemoradiotherapy at Radiation Oncology Department of Erciyes University.Material and Method: By searching thoroughly 40 cases with locally advanced nasopharyngeal carcinoma which were older than 18 years and treated with chemoradiotherapy at Oncology Hospital of Erciyes University between 2000 and 2009, and by determining immunohistochemical CD9 and Bcl-2 pozitivity from paraffin blocks which were evaluated in Pathology Department of Erciyes University, and with other clinicopathological parameters, overall survival (OS), local control, disease-free survival (DFS) and prognostic factors of these cases were assessed.Resutls: 5-year OS, local control and DFS rates in Bcl-2 positive patients were 64%, 58% and 58%, respectively. 5-year OS, local control and DFS rates in Bcl-2 negative patients were found as 78%, 66% and 59% respectively. No significant difference was found between Bcl-2 positive and negative cases in terms of 5-year DFS, OS and local control (p=0.811, p=0.845 and p=0.442, respectively). Bcl-2 positivity and negativity couldn?t demonsrated as prognostic factors for OS, local control and DFS (p>0.05).5-year OS, local control and DFS in CD9 positive patients were 81%, 77% and 79% respectively. 5-year OS, local control and DFS in CD9 negative patients were found as 57%, 49% and, 49% respectively. A statistically significant difference was found in CD9 positive group in terms of 5-year local control (p=0.047). No significant difference was found between CD9 positive and negative cases in terms of 5-year OS and DFS (p=0.127, p=0.060). Bcl-2 positivity and negativity couldn?t demonsrated as prognostic factors for OS, local control and DFS (p>0.05), however, a trend was determined for CD9 positivity and negativity as being prognostic factors for local control and overall survival (p=0.064 and p=0.082, respectively).Conclusion: We failed to demonstrate a prognostic value for Bcl-2 positivity and negativity in patients with nasopharyngeal carcinoma regarding 5-year OS, local control and 5-year DFS. But it was thought that CD9 positivity might be important for local control in patients with nasopharyngeal carcinoma. To clearly observe a prognostic value for CD9 positivity or negativity on patients with nasopharyngeal carcinoma regarding 5-year DFS, it was thought that there is a need for further studies with larger sample size. We failed to demonstrate whether or not CD9 positivity and negativity have prognostic value.