Mn-fiber yöntemi ile sularda radyum adsorbsiyonunu etkileyen parametrelerin incelenmesi ve doğal sularda radyum ölçümü
- Tez No: 2821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Radyotoksik ve kemik arayıcı bir element olan rad yumun sulardaki konsantrasyon düzeyi insan sağlığı açı sından çok önemlidir. Bu nedenle, özellikle içme sula rındaki radyum konsantrasyonunun ölçülmesi zorunlu ol* maktadır. Çevresel su örneklerinin genellikle düşük rad yum konsantrasyonları içermeleri radyumun bir ön konsan tre etme işleminden sonra belirlenmesini gerektirir. Bu amaçla günümüzde en çok tercih edilen yöntem, sulardaki radyum konsantrasyonunun kantitatif olarak ölçülıebilme- sini sağlayan Mn-fiber yöntemidir. Bu çalışmada, perman ganat yöntemi ile akrilik fibere MnOg yüklenerek Mn-fi- berler hazırlanmıştır. Radyumun Mn-fiber üzerinde adsorb siyonu, su örneklerinin geliştirilen bir sistemde Mn02 yüklenmiş fiber üzerinden geçirilmesi ile sağlanmıştır. Radyumun Mn-fiber üzerinde adsorbsiyonunu etkileyen pa rametreler incelenmiş ve belirlenen optimum koşullarda uygulanması ile % 99 -1 adsorbsiyon verimine ulaşılmış tır. Yöntem İzmir-Kiraz yöresinde 21 köyden alınan içme ve kullanma sularına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Radium is known as a radiotoxic and bone seeking element. Its concentration in drinking water is very- important for the human health. For this reason, the measurement of radium concentration in drinking water is necessary. Since the radium concentration of the environmental water samples are generally quite low, the measurements require a preconcentration process. Presently, the most preferred method for this purpose is the method of Mangan-f iber which provides the measurement of radium concentration in water quantita tively. In this system the adsorption of radium on Mn- f ibers has been realized by letting the water pass through MnOx impregnated fibers. In this thesis, we have studied the parameters which affects the adsorp tion of radium on mangan impregnated fibers and vie found out that in the optimum conditions the efficiency of the adsorption reached to 0.99 - 0.01. This method has been applied on the drinking waters which are sampled at 21 villages of around Kiraz (İzmir).