Madur dağı (Trabzon-Sürmene) florası
- Tez No: 28214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ BEHÇET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
109 7. ÖZET Bu flor istik araştırma Trabzon'un 70 km doğusunda yer alan Madur Dağı (Trabzon-SUrmene) ve çevresinde yapılmıştır. Araştırma alanı, deniz seviyesinden 1900-2742 metre arasında değişen yüksekliğe sahiptir. A8 karesine giren araştırma alanının floristik listesi“Flora of Turkey and the East Aegean Islands”adlı dokuz ciltlik eserde yayınlanmış familyalara ait cins ve taksonlar esas alınarak verilmiştir Araştırma alanından Nisan 1992 ve Ekim 1992 tarihleri arasında toplanan 800 bitki örneğinin değerlendirilmesi yapılarak toplam 58 familyaya ait 199 cins ve 383 takson tesbit edilmiştir. Bitkilerin fitocografik bölgelere göre dağılımı: Avrupa-Sibirya elementleri %48.56, Iran-Turan elementleri %7. 6 ve Akdeniz elementleri %1.8 seklinde hesaplanmıştır. Taksonlardan 17 tanesi A8 karesi için yeni kayıt ve 24 tanesi de endemiktir. Araştırma sahası florasında en çok takson ihtiva eden on familya ve cins şöyledir: Familyalar: Asteraceae 50 (%13.05), Poaceae 44 (%11.5), Fabaceae 23 (%6), Rosaceae 23 (%6), Caryophyllaceae 18 (%4.7), Lamiaceae 18 (%4.7), Rananculaceae 17 (%4.4), Scrophulariaceae 17 (%4.4), Brassicaceae 13 (%3.4), Liliaceae 12 (%3.1). Cinsler: Trifolium 9 (%2.3), Veronica 8 (%2.08), Ranunculus 8 (%2.08), Campanula 7 (%1.8), Bromus 7 (%1.8),110 Senecio 7 (%1.8), Hypericum 6 (%1.5), Potentilla 6 (%1.5), Geranium 6 (%1.5), Anthem i s 5 (%1.3), Tesbit edilen taksonların Raunkier hayat formları sistemine göre dağılımı ise şöyledir: hemikriptof it (%64.7), higrofit (%9.9), terofit (%9.6), geofit (%7.8), fanerofit (%6.2), ve kamefit (%1.5).
Özet (Çeviri)
Ill 8. SUMMARY This floristic study was carried aut on Madur Dagi (Trabzon-Siirmene) and its environs. The area of investigation lying 70 km. in the East of SUrmene (Trabzon) shows altitudes varying between 1900-2742 ra. above the sea level. The floristic list of researched area including the A8 square was published in the nine-volume work by the name of“Flora of Turkey and the East Aegean Islands”and genera taxa belonging to the families were considered to be basic. The flora of researched area had been listed according to the listing rule of“Flora of Turkey the East Aegean Islands”58 families, 199 genera and 383 species had been determined on the 800 plant materials which had collected from the researched area in from April, 1992 till October, 1992. According to the phytogeograf ic areas m the flora, the distrubution of the higres plant were calculated as the fallowing ratios: Euro-Siberian 48.56%. Irano-Turanian 7.6% and Mediterranean 1.8%. Out of these 17 taxa are new recods for A8 grid-square and 24 are endemics. The ten families and genera with highets species ratio are : Families: Asteraceae 50 (13.05%), Poaceae 44 (11.5%), Fabaceae 23 (6%), Rosaceae 23 (6%), Caryophyllaceae 18 (4.7%), Lamiaceae 18 (4.7%), Ranunculaceae 17, (4.4%), Scrophulariaceae 17 (4.4%), Brassicaceae 13 (3.4%), Liliaceae 12 (3.1%).112 Genera: Trifolium 9 (2.3%), Veronica 8 (2.08%), Ranunculus 8 (2.08%), Campanula 7 (1.8%), Bromus 7 (1.8%), Senecio 7 (1.8%), Hypericum 6 (1.3%), Potentilla 6 (1.3%), Geranium 6 (1.3%), Anthemis 5 (1.3%). The distributional retios of the taxa, according to Raunkier's life form system are as follows: Hemicryptophytes 248 (64.7%), Hygrophytes 38 (9.9%), Therophytes 37 (9.6%), Geophytes 30 (7.8%), Phanerophytes 24 (6.2%) and Chaemophytes 6 (1.5%).