Demokrat Parti dönemi hayvancılık politikaları ve veteriner hekimliği hizmetleri
Livestock politicies and veterinary services in the ?Demokrat Parti?
- Tez No: 282214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, Veteriner Hekimliği, History, International Relations, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, dış politikasını, II. Dünya Savaşı dışında kalabilmek için sürekli değiştirmiş; savaş sonrasında da ABD güdümlü bir çizgiye oturtmuştur. Bu dönemle birlikte aynı yapılanma Truman Doktrini ve Marshall Yardımının etkisiyle Türkiye'nin ekonomi politikasında da izlenmiştir. Demokrat Parti iktidarında Türkiye, Kore Savaşı ile Dünya'da oluşan tarımsal ihtiyaç, Türkiye'nin geleneksel tarım ürünlerinin yüksek getiriye ulaşmasını sağlamıştır. Meraların tarım alanına dönüştürüldüğü bu dönemde hayvancılık da tarım kadar olamasa da gelişme göstermiştir.Demokrat Parti'nin iktidarda olduğu 14 Mayıs 1950 ? 27 Mayıs 1960 yılları arasında uygulanan hayvancılık politikaları ve veteriner hekimliği hizmetlerini tek ve bütünsel olarak ele alan bir yayına rastlanmamıştır. Çalışma bu açığı kapatma yolunda hazırlanmış; bilgiler, Demokrat Parti Hükümetlerinin Devlet işleyişini zaman içinde nasıl değiştirdiğini ortaya koymak amacıyla, kronolojik olarak verilmiştir. Bilim tarihi araştırmaları ilkeleri ışığında doğru ve bilimsel bir zemine oturtulmaya çalışılarak, bilim ve siyaset tarihinde araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey, foreign policy, continuously changed in order to stay out of World War II, after the war, the USA sits on a line-driven. This period in the same building with the Truman Doctrine and Marshall Aid also observed the effect of Turkey's economic policy. Democrat Party was in power in Turkey, the Korean War with the agricultural needs of the world, Turkey has provided access to higher returns than traditional agricultural products. Converted to agricultural field, livestock pastures during this period also has developed not necessarily to agriculture.The Democrat Party was in power between May 14, 1950 - May 27, 1960, the policies applied to livestock and veterinary surgeon services, a publication dealing with was not found as unique and whole. Working towards closing this gap, prepared information, the functioning of the State governments has changed over time in order to put out, are given in chronological order. The history of science research in the light of the principles of right and placed on a scientific foundation has been presented to researchers working on science and history of politics.