Kopolimer akrilik rezinlerin fiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
An investigation of physical and biological properties of acrylic resin copolymers
  1. Tez No: 282223
  2. Yazar: YELİZ HAYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel ısı ile polimerize olan akrilik rezinin kimyasal yapısı, monomerine yüksek alkil grubuna sahip etil, bütil, izobütil metakrilatlar katılarak kopolimerizasyonunun sağlanması yolu ile modifiye edilmiştir. Kopolimer yapının kimyasal, biyolojik ve fiziksel özelliklerini incelemek amacıyla artık monomer analizi yapılmış, MTT sitotoksisite, transvers dayanıklılık, elastik modül ve çarpma dayanıklılığı testleri uygulanmıştır.Araştırmamızın kontrol grubunu oluşturan ısı ile polimerize olan rezinin monomerine hacimsel olarak % 10-20-30-40 oranlarında etil, bütil, izobütil metakrilat monomerleri ilave edilmiş ve firma önerilerine uygun olarak polimerizasyon sağlanmıştır.Artık monomer, sitotoksisite, transvers dayanıklılık ve elastik modül bakımından hazırlanan tüm gruplar arasındaki farklılıklar istatistik olarak önemli bulunmuştur. Artık monomer miktarı bakımından en düşük değerleri kontrol grubu vermiştir. Bununla birlikte rakamsal olarak genellikle kopolimer gruplarının hücre canlılık yüzde değerleri, transvers dayanıklılık ve elastik modül değerleri kontrol grubundan daha fazla olduğu gözlenmiştir. Genel olarak tüm gruplarda hücre canlılık yüzde değerleri zamanla artmıştır. Çarpma dayanıklılığı açısından ise gruplar arasındaki istatistik farkın önemli olmadığı saptanmıştır. Test sonuçları bir arada incelendiğinde tüm grupların artık monomer miktarı, sitotoksisite, transvers dayanıklılık, elastik modül ve çarpma dayanıklılığı değerleri klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical structure of heat cured denture base resin was modified by copolymerization of conventional heat cured acrylic resin with participation of the highly alkly group of ethyl, buthyl and isobuthyl methacrylate into the methyl methacrylate. In order to evaluate chemical, biological and physical properties of copolymer structure, residual monomer analysis, MTT cytotoxicity, transverse strength, elastic modulus and impact strength tests were used.Volumetric percent of 10-20-30-40 of ethyl, butyl and isobutyl methacrylate monomers were added to monomer of heat cured resin which was the control group and polymerization has been carried out in accordance to manufacturer?s instructions.There was a statistically significant difference between acrylic resins in terms of residual monomer, cytotoxicity, flexural strength and elastic modulus. Control group had the lowest values in terms of the amount of residual monomer. Values of the viability of cells, transverse strength and elastic modulus of copolymer groups were found to be numerically higher than the control group. In general, values of cell viability of the all groups increased gradually with time. There was no statistically significant difference between acrylic resins in terms of impact strength. The test results of all groups were examined together the values of residual monomer, cytotoxicity, transverse strength, elastic modulus and impact strength were within acceptable limits clinically.