Electroinitiated copolymerization of indene with isoprene and B-methoxystyrere
- Tez No: 3683
- Danışmanlar: PROF. DR. URAL AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET İNDEN, İZOPREN VE 0-METOKSiSTiREN' İN ELEKTROKİMYASAL YÖNTEMLE KOPOLiMERLEŞTiRiLMESi ALİ, Khurshid Doktora Tezi, Kimya Bölümü Tes Yöneticisi: Prof -Dr. Oral Akbulut Temmuz 1988, 152 sayfa Elektrokimyasal yöntemle izopren ve i3-metoksistiren' in 0°C ve beş değişik gerilimde kopolimerisasyonları çalışılmıştır, inden-izopren kopolimerizasyonunda, polimerleş- meyen monomer ler in konsantrasyonları gaz kromatografisi ile saptanmıştır. inden-metoksistiren kopolimerizasyonun- da ise, böyle sistemlere ilk defa tatbik edilen dönüşümlü voltametri yöntemi ile reaksiyona girmeyen monomerlerin konsantrasyonları takip edilmiştir. Polimerleşme gerilimlerinin dönüşüm yüzdesine, ve rime ve kopolimer bileşimine etkisi incelenmiştir. Yük- seltgenme gerilimleri daha farklı olan inden-izopren çif tinde, gerilim arttıkça kopolimerde izopren miktarının arttığı gözlenmiştir. Fakat, yükseltgenme gerilimleri birbirine daha yakın olan inden-0-metoksisitiren çiftinde ise, polimerizasyon geriliminden kopolimer bileşiminin değişmeyip aynı kaldığı saptanmıştır. Birinci hususda toplam dönüşüm yüzdesinin polimerizasyon gerilimiyle birlikte arttığı fakat ikincisinde ise değişmediği görülmüştür. Verim her iki çiftte de gerilimle birlikte artmıştır. vBeaktivite sabitleri oranı bütün gerilimlerde in- tegre edilmiş Lewis-Mayo denkleminden her iki monomer için yaklaşık 1.0 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak, elektro kimyasal metod ile yükseltgenme gerilimleri değişik olan monomerlerin kopolimerleşmelerinde, polimerleşme gerilimi arttıkça, yükseltgenme gerilimi yüksek olan monomerin bileşikteki yüzdesinin arttığı söylenebilir. Bunun aksine, yükseltgenme gerilimleri hemen hemen aynı olan monomerlerde ise polimerizasyon gerilimlerinin, bileşik oranını etkilemediği görülmüştür. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTROINITIATED COPOLYMER I ZAT I ON OF INDENE WITH ISOPRENE AND 0-METHOXYSTYRENE ALI, Khurshid Ph.D. in Chemistry- Supervisor: Prof. Dr. oral Akbulut July 1988, 152 Pages Electroinitiated copolymerisation of indene with isoprene and 0-methoxystyrene has been accomplished at 0°C and at five different potentials. Polymerisation reaction in indene-isoprene copolymerisation was followed by analysing the unreacted monomer concentration by gas chromatography. In indene-0-methoxystyrene copolymerisation the unreacted monomer concentration was followed by cyclic voltammetry for the first time in such a system. The effect of polymerisation potential on percent conversion, yield and copolymer composition has been studied. In the case of indene-isoprene couple, in which the oxidation potentials are relatively far apart, it was found that the isoprene content in the copolymer increases xixas the potential is increased. On the other hand in indene-#-methoxystyrene couple, the oxidation potential being close together?the composition of the copolymer is not affected by the polymerisation potential and it remains the same. Total conversion is also observed to be increased with polymerisation potential in first case whereas in second case it remains the same on all the potentials. The yield increases with potential in both of the couples. Reactivity ratios have been calculated by integrated Lewis-Mayo equation which came out to be about 1.0 for both of the monomers in each couple on all of the potentials. Finally, on the basis of this work, it can be stated that when two monomers, with different oxidation potentials, are electrochemically copolymerised the share of the monomer with higher oxidation potential, will be higher in the copolymer as polymerisation potential is increased or vice- versa. On the other hand when oxidation potentials of both of the monomers are same the polymerisation potential does not affect the composition. iv