Arkeolojik insan kemiklerinde toksik metal ve iz elementlerinin analizi: Adramytteion (Örentepe) ve Resuloğlu örnekleri
An analysis of toxic metals and trace elements in archaeological human bones: The Specimens of Adramytteion (Örentepe) and Resuloğlu
  1. Tez No: 282245
  2. Yazar: CENK GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Arkeoloji, Forensic Medicine, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir Orta Anadolu Erken Bronz Çağı (EBÇ) mezarlığı olan Resuloğlu'ndan alınan 81 birey ile bir Erken Bizans (EB) antik kenti olan Adramytteion' dan alınan 17 bireye ait kaburga kemiklerinde, toplumların yaşam biçimleri ile çevreleri arasındaki ilişkilerin daha iyi anlaşılabilmesi için çinko (Zn), bakır (Cu), kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve arsenik (As) birikimlerinin tespit edilmesiydi. Pb ve Cd metalleri için Grafit Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (GAAS), Cu ve Zn içinse Fast Sequential Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (FSAAS) kullanıldı. Diğer taraftan As, hidrür sistemle analiz edildi. Resuloğlu iskelet serileri için Zn, Cu, Cd, Pb ve As değerleri sırasıyla, 103,96- 837,34 ppm; 1,99- 396,46 ppm; 0,13- 2,95 ppm; 0,87- 34,89 ppm; 0,35- 36,43 ppm aralığında bulundu. Öte yandan, Adramytteion serilerinde ise söz konusu bu değerlerin, sırasıyla 97,55- 391,39 ppm; 32,92- 56,63 ppm; 0,20- 2,72 ppm; 8,08- 44,98 ppm ve 17,05- 54,35 ppm aralığında oldukları tespit edildi. Bu sonuçlar, her iki kazı bölgesinde yaşamış olan sakinlerin yaş grupları arasında, metal birikimleri bakımından yüksek bir çeşitliliğin bulunduğunu göstermektedir. Resuloğlu ve Adramytteion örnekleri için, Resuloğlu iskeletlerine ait istatistiksel olarak anlamlı bulunan (p0,05). Benzer biçimde, Resuloğlu popülasyonunda hem cinsiyet hem de ölü hediyeleri bakımından bir anlamlılık da bulunamadı. Adramytteion iskelet serilerinde Cu düzeyleri, cinsiyete dayalı olarak anlamlılık sınırına yakın olmasına karşın (p= 0,055) diğer metallerde böyle bir istatistiksel anlamlılık bulunmadı. Metal birikimlerin arkasında yatan sebepleri daha iyi anlayabilmek amacıyla, her iki kazı alanının farklı bölgelerinden alınan toprak ve su örnekleri, ayrıca analiz edildi. Her bir element için hesaplanan kemik/toprak oranları, söz konusu birikimlerin arkasında diyagenetik etkilerin olduğu fikrini desteklemektedir. Buna karşın su örneklerinin kemiklerde metal konsantrasyonları üzerinde bir etkisinin bulunmadığı tespit edildi. Resuloğlu sakinlerinin bakır düzeyleri için, böyle bir birikimin arkasındaki temel faktörün, yalnızca diyagenetik etkiler değil, ölü hediyeleri de olduğuna inanılmaktadır. Diğer taraftan, Adramytteion sakinlerinde tespit edilen yüksek Cu düzeyleri ile ilgili farklı etkenlerin açıklanabilmesi için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the retention of zinc (Zn), copper (Cu), cadmium (Cd), lead (Pb), and arsenic (As) on rib bones belonging to 81 individuals gathered from the Resuloğlu necropolis, a Central Anatolian early Bronze Age (EBA) excavation site, as well as 17 individuals collected from Adramytteion, an Early Byzantine (EB) ancient city, in order to understand more about interactions between their lifestyle and the environment. Graphite Atomic Absorption Spectrometry (GFAAS) was used for the assays of Pb and Cd. Furthermore, Cu and Zn were evaluated with Fast Sequential Atomic Absorption Spectrometry (FSAAS) while As was analyzed using the hydride system. The ranges of Zn, Cu, Cd, Pb, and As levels were found between 103.96- 837.34 ppm; 1.99-396.46 ppm; 0.13-2.95 ppm; 0.87-34.89 ppm; 0.35-36.43 ppm for Resuloğlu skeletal series, respectively. On the other hand, they were 97.55- 391.39 ppm; 32.92- 56.63 ppm; 0.20- 2.72 ppm; 8.08- 44.98 ppm; 17.05- 54.35 ppm for Adramytteion series, respectively. The outcomes vary highly among age groups of ancient inhabitants for both the excavation areas.