Köpeklerde Sevofluran ile oluşturulan inhalasyon anestezisi ve Propofol ile oluşturulan total intravenöz anestezi altında Rokuronyum bromid'in nöromuskuler etkilerinin karşılaştırılması
Neuromuscular blocking properties of rocuonium bromide during inhalational anaesthesia with Sevoflurane or total intravenous anaesthesia with Propofol in dogs
- Tez No: 282246
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, köpeklerde Propofol ile yapılan total intravenöz anestezi (TIVA) ve Sevofluran ile yapılan inhalasyon anestezisinin Rokuronyum tarafından meydana getirilen nöromusküler blokaja etkilerinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya, elektif cerrahi uygulanacak olan 27 sağlıklı köpek dahil edildi. Köpekler iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki köpeklere premedikasyon olarak 0,05 mg/kg, im Acepromazine verildi. Anestezi indüksiyonu Propofol (4 mg/kg iv bolus) ve Fentanyl (2 µg/kg iv bolus) ile sağlandı. Anestezinin sürdürülmesi; %100 oksijen içerisinde Sevofluran (%4-6) ve 0,5 µg/kg/dk Fentanyl ile (Grup II) veya % 100 oksijen ile solunum yaptırılarak 0,3-0,4 mg/kg/dk Propofol ve 0,5 µg/kg/dk Fentanyl ile sağlandı (Grup I).Kalp frekansı, periferik oksijen saturasyonu, beden ısısı ve nöromusküler fonksiyon izlendi. Nöromusküler fonksiyon, anestezi indüksiyonundan sonra çalıştırılan akseleromiyograf (TOF-Watch® SX) ile izlendi. Maksimal eşik düzeyi saptandıktan sonra olgulara 0,6 mg/kg Rokuronyum uygulandı. Nöromusküler bloğa ait etki başlama süresi (Grup I'de 2,31±1,25 dk, Grup II'de 2,82±1,40 dk), klinik etki süresi (Grup I'de 26,61±11,18 dk, Grup II'de 26,90±5,64 dk) ve derlenme indeksi (Grup I'de 6,76±3,08 dk, Grup II'de 10,81±1,88 dk) değerleri kaydedildi. Grup I'de bulunan Husky ırkı üç köpekte Rokuronyum'un klinik etki süresinin grup geneline göre daha uzun olduğu belirlendi. Grup I'de bulunan iki köpekte ve Grup II'de bulunan bir köpekte ilacın etkisi olmadı. Her iki grupta kalp atım hızı, oksijen saturasyonu ve beden ısısı normal değerler içerisinde seyretti.Sonuç olarak, köpeklerde Rokuronyum'un TIVA anestezisi altında derlenme indeksinin Sevofluran anestezisine göre daha kısa olduğu, ayrıca bu çalışmada Husky ırkı köpeklerde propofol anestezisinde ilacın etkisinin daha uzun olduğu, fakat bu ırkla ilgili kesin bir sonuca ulaşabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu belirlendi. Anestezi protokolüne ve bireysel farklılıklara bağlı olarak ilacın etki süresinde oluşan değişkenlikten dolayı objektif blok monitörizasyonunun gerekli olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of total intravenous anaesthesia (TIVA) with Propofol and inhalational anaesthesia with Sevoflurane on the neuromuscular blocade of rocuronium bromide in dogs.This study was conducted on tewentyseven otherwise healthy dogs undergoing elective surgey. The dogs were assigned randomly two groups. For premedication, the dogs received 0,05 mg/kg, im Acepromazine. Anesthesia induction was obtained with Propofol ( 4 mg/kg iv bolus) and Fentanyl citrate (2 µg/kg iv bolus) and maintained with either Sevoflurane in %100 oxygen and supplemented with Fentanyl citrate 0,5 µg/kg/min (Group II) or with total intravenous anaesthesia of Propofol 0,3-0,4 mg/kg/min and Fentanyl citrate 0,5 µg /kg/min breathing %100 oxygen (Grup I).The patients were monitored for electrocardiography, peripheral oxygen saturation, body temperature and neuromuscular function. Neuromuscular function was monitored with an acceleromyograph (TOF-Watch® SX), that was set on following anaesthesia induction. After the maximum treshold level was detected, 0,6 mg/kg Rocuronium was administered. The onset time(2,31±1,25 min. in Group I and 2,82±1,40 min. in Group II), clinical duration (26,61±11,18 min. in Group I and 26,90±5,64 min. in Group II) and recovery index (6,76±3,08 min. in Group I and 10,81±1,88 min. in Group II) were assessed. Clinical duration of Rocuronium was longer in three Huskies than the other dogs in Group I. Thre wasn?t any effects of rocuronium in two dogs in Group I and one dog in Group II. Heart rate, oxygen saturation and body temperature ranged within normal limits in both groups.It was concluded in this study that, the recovery index of rocuronium under TIVA anaesthesia is shorter than under Sevoflurane anesthesia in dogs. The duration of action of Rocuronium was longer in Huskies than the rest of the dogs in Group I, but further investigation on this breed is needed. It was thougt that the variability of the duration of action under different anesthethic protocols and the effect of individual differences makes an objective monitoring of the block essential.