Embriyo transferinin başarısını etkileyen faktörler
The factors that effect the success of embrio transfer
  1. Tez No: 282279
  2. Yazar: ARZU KARAGÖZ KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TAYFUN ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Transfer sırasında embriyonun kültür ortamının dışında olabildiğince çabuk, ancak transfer tekniği bakımından travmatik olmayacak kadar yavaş hareket edilmesi gereklidir. Bu amaçla transfer işlem basamaklarının sürelerinin gebelik oranlarına etkisini araştırmak.YÖNTEM: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tüp-Bebek Merkezi'nde Ağustos 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılan 208 embriyo transfer işleminin hazırlık aşamaları dahil tüm basamaklarının süreleri kronometre ile ölçüldü. Transfer tekniğini ve gebelik oranlarını etkilemesi muhtemel tüm değişkenler hasta dosyalarından ve laboratuar kayıtlarından elde edildi.BULGULAR: Gebelikle sonuçlanan 39 olgu (7 biyokimyasal, 4 abortus, 7 doğum ve 21 devam eden gebelik) ile gebelik oluşmayan grup arasında bu süreler kıyaslandığında, transfer sonrası boş kateterin embriyo retansiyonu için kontrol süresinin gebelik olanlarda daha uzun olması (46±45,4 sn karşılık 36±44,8 sn, p=0,025) dışında fark bulunmadı. Transfer tekniğine ait değişkenlerden, sadece işlem sonrası kateterde mukus varlığı halinde gebelik oranlarında azalma (33/135 %24,4'e karşılık 6/62 %9,7 p=0,016) izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: During embryo transfer procedure one should as possible as be fast when embryo at outside the culture environment but as much as act slowly not to cause a trauma in terms of transfer technique. The aim of this study was to investigate the effects of transfer step intervals on pregnancy rates.Method: Interval time of all steps (preparation steps also included) of 208 embryo transfer procedure which performed at IVF center of of Ondokuz Mayıs university between August 2010- July 2011 were determined with chronometer. Details of transfer technique and all variables that might affect pregnancy rates obtained from the patient?s files and laboratory records.Results: When time intervals were compared, there were no difference between twenty- nine women in which pregnancy achieved group (Biochemical :7, Abortion: 4, Delivery:7 and Ongoing pregnancies: 21) and non pregnant group except catheter checking time for embryo retention after transfer in pregnant group which have long duration (46±45,4 sec vs. 36±44,8 sec, p=0,025). Among variables relating to the transfer technique, if there was a presence of mucus on the catheter, decreasing pregnancy rates were observed (33/135 [24,4%] vs. 6/62 [9,7%], p=0,016). Anti-müllerian Hormone (AMH) levels (3,5±3,7 ng/ml vs. 1,5±3,07 ng/ml, p=0,005), Body mass Index (BMI) (23±3,8 vs. 25±4,5, p=0,002), estradiol (917,5±879,1 pg/ml vs.