İlk kez yapılan IVF/ICSI sikluslarında canlı doğumu predikte eden faktörlerin belirlenmesi
Factors associated with live birth in couples undergoing IVF/ICSI treatment for the first time: An internally validated prediction model
- Tez No: 493442
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BERKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Bu araştırmanın amacı ilk kez yapılan in-vitro fertilizasyon/intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu sikluslarında canlı doğumu etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Metod: Araştırma kapsamında Ocak 2010 ile Ocak 2017 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üreme Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezinde gerçekleştirilen kontrollü ovaryan hiperstimülasyon sikluslarına sekonder uygulanan embriyo transferi tedavilerinin verileri kullanılmıştır. . Donmuş embriyo transferi siklusları, daha önce tedavi uygulanan hastalar, sekonder infertilite siklus iptali yapılan, 2'den fazla embriyo transferi yapılan hastalar araştırma dışı tutulmuştur. Prediksiyon modelinin oluşturulmasında lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Oluşturulan modellerin doğruluğu alıcı işletim karakteristiği eğrileriyle test edilmiştir. Modelin kalibrasyonu Hoslem-Lemeshow testi ve kalibrasyon eğrileri ile test edilmiştir. Modelin iç validasyonu önyükleme (bootstrapping) metodu kullanılarak oluşturulan 10.000 farklı veriseti kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Dahil edilen 488 hastada 136 (%27.9) siklus 24. haftanın üzerinde devam eden gebelikle sonuçlanmıştır. Bazal modelde hasta yaşı, bazal antral folikül sayısı ve bazal lüteinize edici hormon seviyeleri kullanıldı . Hastanın yaşının 37yıldan büyük olması durumunda başarı olasılığının azaldığı (olasılık oranı: 0.07, 95% güven aralığı 0.00-0.36), antral folikül sayının 5'ten az olması durumunda başarının azaldığı (olasılık oranı: 0.15, 95% güven aralığı 0.02-0.53) ve lüteinize edici hormon seviyesinin 6mIU/mL'den fazla olması durumunda başarının arttığı gözlendi (olasılık oranı: 2.24, 95% güven aralığı 1.27-3.94). Bazal modelin doğruluğu test edildiğinde eğri altında kalan alanın 0.68 (95% güven aralığı: 0.62-0.74) ve %10 sabit yanlış pozitiflik oranı için modelin sensitivitesinin 0.28 (95% güven aralığı: 0.17-0.39) olduğu görüldü. Kombine modelin oluşturulmasında bazal model parametrelerine ek olarak stimulasyon siklusunun süresi, transfer gününde endometrial kalınlık, transfer edilen embriyonun sayısı ve grade'i kullanıldı. Süre olarak 10 gün veya daha uzun (olasılık oranı: 2.23, 95% güven aralığı 1.17-4.42) ve transfer gününde endometrial kalınlığı 9mm'den geniş olan (olasılık oranı: 2.07, 95% güven aralığı 1.00-4.53) sikluslar daha başarılı olarak izlendi. Transfer edilen embriyo karakteristikleri incelendiğinde tek grade B embriyo transferinin başarıyı önemli ölçüde olumsuz etkilediği görüldü (olasılık oranı: 0.07, 95% güven aralığı 0.00-0.39). Kombine modelin doğruluğu incelendiğinde eğri altında kalan alanın 0.76 (95% güven aralığı: 0.70-0.81) ve %10 sabit yanlış pozitiflik oranı için modelin sensitivitesinin 0.31 (95% güven aralığı: 0.20-0.42) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Aim of this study was to determine variables associated with live birth in first time in-vitro fertilization/intracytoplasmic sperm injection cycles and build a predictive model. MATERIAL AND METHODS: This was a retrospective cohort study conducted in Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology between years 2010 and 2017. Nulliparous women younger than 45 years-old undergoing IVF/ICSI for the first time were included in the study. Frozen embryo transfers, canceled induction cycles, freeze-all cycles, cycles in which more than two embryos were transferred and patients with incomplete information were excluded from analysis. Two prediction models were built using multivariate logistic regression with a subset of the dataset and then were validated using bootstrapping methods. RESULTS: In total, 488 women were included in the study with 136 (27.9%) live births. Training dataset consisted of 305 women with a similar live birth rate. The basal model was built using variable age, antral follicle count, and basal luteinizing hormone levels. Age over 37 years (odds ratio: 0.07, 95% confidence interval: 0.00-0.36) and antral follicle count below 5 (odds ratio: 0.15, 95% confidence interval: 0.02-0.53) was associated with poorer outcomes whereas an luteinizing hormone level above 6mIU/mL (odds ratio: 2.24, 95% confidence interval: 1.27-3.94) was associated with better outcomes. Optimism adjusted area under the curve of this model was 0.68 (95% confidence interval: 0.62-0.74). Combined model in addition to basal model variables included the length of induction cycle, the endometrial thickness at the day of transfer, grade and count of the transferred embryo. Cycles lasting more than ten days (odds ratio: 2.23, 95% confidence interval: 1.17-4.42), an endometrial thickness greater than 9mm (odds ratio: 2.07, 95% confidence interval: 1.00-4.53) were associated with better outcomes. Optimism adjusted area under the curve of this model was 0.76 (95% confidence interval: 0.70-0.81). Calibration of both models was good according to Hoslem-Lemeshow test (P=0.979 and P=0.848, respectively). CONCLUSION: This internally validated prediction model has good calibration and can be used predicting outcomes in first time IVF/IVSI cycles with modest sensitivity.