Adölesanlarda sırt çantası taşıma şeklinin yürüyüşün temporospatial, kinetik ve kinematik parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effect of transport type of schoolbag on temporospatial, kinetic and kinematical parameters of gait cycle in adolescents
- Tez No: 282307
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA FATMA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesan çağdaki okula giden çocukların vücut ağırlıklarının % 15'i kadar bir yük içeren sırt çantasının değişik şekillerde taşınmasının yürüyüşün temporaspatial, kinetik ve kinematik parametrelerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalaması 12.93±1.77 olan, ortopedik ve nörolojik herhangi bir problemi olmayan ve okula giderken sırt çantası kullanan 44 adölesan dahil edildi. Olguların demografik bilgileri alındıktan sonra gözlemsel postür analizi yapıldı ve rastgele sıra ile ağırlıksız durum, çantanın çift omuz ve tek omuz üzerinde taşındığı durum olmak üzere üç durumda üç boyutlu yürüme analizi ile olgular değerlendirildi. Yürüyüşün temporaspatial, kinematik ve kinetik parametreleri olguların kendi belirledikleri rahat yürüme hızında kaydedildi. Sırt çantasının bilateral taşındığı durumda, ağırlıksız duruma göre; temporaspatial parametrelerden duruş fazı ve çift destek periyodu sürerlerinin arttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate effects of different transport types of school bags, containing a load up to 15% of their body weight in children who go to school and are at adolescent age, on temporospatial, kinetic and kinematical parameters of gait cycle. Forty four adolescents with a mean age of 12.93±1.77, who didn?t have any orthopaedic and neurological problems and who used school bags while going to school were included in the study. Observational posture analysis of subjects was performed and subjects were assessed by three dimensional gait analysis, randomly under three conditions which were: without a schoolbag, carrying a schoolbag over one or both shoulders. Temporospatial, kinetic and kinematical parameters of gait cycle were recorded at self selected gait velocity.