Tip 2 diyabetli hastalarda, beslenme durumu ve bazı biyokimyasal bulgular ile diyabet yaşam kalitesi arasındaki ilişki
Assesment of relation the nutritional status, biochemial findings and diabetes quality of life DQOL) of patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 282306
  2. Yazar: PINAR AKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KARAAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tip 2 diyabetli (Tip 2 DM) hastaların genel özellikleri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları ve besin tüketim durumları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkileri incelemek üzere Edirne Devlet Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran, yaşları 35-65 yıl arasında değişen Tip 2 DM tanısı almış 78 hasta rasgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamındaki hastaların genel bilgileri, besin tüketim durumları, fiziksel aktivite düzeyleri; soru kağıdına kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri alınarak beden kitle indeksleri (BKİ) ve bel/kalça oranları hesaplanmıştır. Tip 2 DM'lu hastaların yaşam kaliteleri, Türk hastalarda geçerlilik çalışması yapılmış olan Diabetes Quality of Life (DQOL) anketi ile ölçülmüştür. Yaşam kalitesi puan ortalamaları, evli olan hastalarda bekar ve dul olanlardan; diyabet süresi 5 yıl olanlardan; OAD+insülin tedavi grubunun diğer tedavi gruplarından; diyetine dikkat edenlerin, etmeyenlerden; HbA1C
Özet (Çeviri)
Seventy eight patients who applied to Diet Department of Edirne Devlet Hospital with a diagnosis of diabetes whose ages change between 35-65 years, were randomly selected in order to determine the relationship between the nutritional status, biochemical findings and quality of life scores. Patients filled a survey to determine the nutritonal status and phsical activity levels, to measure antropometric measurements in order to calculate BMI and body compositions. Also their life qaulity scores were measured by Diabetes Quality of Life (DQOL) scale that culturaly adaptated and validated with Turkish patient with diabetes.