Adölesan tenis oyuncularında kavrama kuvveti ve kavrama enduransını etkileyen faktörler
Predicting factors grip strength and grip endurance in adolescent tennis players
  1. Tez No: 282309
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kavrama kuvveti genellikle parmakların ve elin kas kuvveti ve gücü üretme kabiliyeti olarak tanımlanır. Raket sporlarında, kavrama kuvveti ve kavrama enduransı değerlerinin düşük olması, özellikle üst ekstremitede kas-iskelet sistemi yaralanma riskini artırır. Bu çalışmanın amacı, adölesan tenis oyuncularında maksimal izometrik kavrama kuvveti ve kavrama enduransını ölçerek bu değerler arasındaki ilişkiyi araştırmak, ayrıca bu ölçüm sonuçları ile temel bir antropometrik ölçüm olan vücut kütle indeksi (VKİ), cinsiyet ve el tercihi arasında nasıl bir ilişki olduğunu saptamaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 12.3±1.85 yıl olan 98 (62 erkek, 36 kız) adölesan tenis oyuncusu dahil edildi. Dominant ve diğer elin kavrama kuvveti ve kavrama enduransı ölçümleri MIE- Medical Research Limited Leeds, United Kingdom cihazı ile yapıldı. Tenis oyuncularının boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve vücut kütle indeksi gibi temel antropometrik ölçümleri de yapıldı. Kavrama kuvveti ve endurans arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi, kavrama kuvveti ve enduransını etkileyen faktörlerin incelenmesinde ise Regresyon Analizi kullanıldı. Cinsler arası farklar, ?bağımsız örneklerde t testi? ile, el tercihleri arasındaki farklar ise ?paired t testi? ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Grip strength is mostly defined as the ability of the fingers and hand in order to generate muscle power and force. In racquet sports, low level of grip strength with together endurance may contribute to especially upper extremity risk of musculoskeletal injury. The purpose of this study is to determine maximal isometric grip strength and endurance values and investigate of relation between them. Besides by using these results, connection between basic anthropometric parameters such as body mass index (BMI), sex and dominant hand in 98 adolescent tennis player (62 male, 36 female) with 12.3±1.85 years age average participated to our study. Measurements were taken for both dominant and the other hand by using MIE-Medical Research Limited Leeds, United Kingdom. In addition to that, basic anthropometric properties such as heights, weights and BMI of tennis players were measured. Correlation between grip strength and endurance explained by using Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis used in order to determine grip strength and endurance predicting factors. Differences between sex were examined by independent sample t test. Differences between dominant and the other hand were determined by using paired t test.