CyberKnife robotik radyocerrahi cihazının tedavi planlama sisteminin dozimetrik kontrolü
Dosimetric control of the treatment planning system of CyberKnife® robotic radiological surgery instrument.
  1. Tez No: 282310
  2. Yazar: TAMER BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Stereotaktik Radyocerrahinin amacı yüksek radyasyon dozunu birçok alandan uygulayarak hedef kitlede yüksek konformaliteyi sağlarken kritik dokularda da maksimum korumayı sağlamaktır. Robotik yapısı nedeniyle dozu birçok noktadan uygulayabilen CyberKnife® cihazı stereotaktik radyocerrahinin amacına uygun bir sistemdir. İzomerkezli tedavi uygulamaları yapılabildiği gibi izomerkezli olmayan tedavi uygulamalarında da son derece başarılıdır. Kullanılan demet sayısının çok fazla olmasından dolayı radyasyonun uygulandığı ortamda çok yüksek doz gradyentleri oluşmaktadır. Bu nedenle yapılan tedavi planlarının hastaya özel kalite kontrollerinin yapılması ve ölçüm sonuçlarının incelenmesi son derece önemlidir. Bu kapsamda CyberKnife® cihazında tedaviye girecek hastaların hastaya özel dozimetrik kontrollerini nokta doz ölçüm tekniğiyle ve film dozimetrisi ile yapmak bu çalışmanın amacıdır. Çalışmada ilk önce Standard Imaging marka Stereotaktik Doz Verifikasyon Fantomunun iyon odası ve film ile birlikte tomografi görüntüsü ayrı ayrı çekilmiş ve planlama bilgisayarına bu görüntüler aktarılmıştır. Hastaların yapılan planları bu fantom üzerine taşınmıştır ve bu fantoma küçük hacimli iyon odası yerleştirilerek ve film yerleştirilerek ölçümler alınmıştır. İyon odası ile alınan 27 farklı ölçümde % 3,5'in altında 7 ölçüm yapılmıştır. Film ile yapılan 27 farklı ölçümde gamma analizinin 3mm-%3 kriterini başarı ile sağlayan 7 ölçüm yapılmıştır. Bu ölçümlerin sonuçları incelenmiş ve hataların kaynakları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, YART uygulamalarındaki literatür sonuçlarıyla bağdaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the stereotactic radiosurgery is to achieve the high conformality on the target volume by applying the high radiation dose from different beam angles, while providing maximum protection to the critical structures. CyberKnife®, which can apply the radiation dose from many different angles due to its robotic design, is an appropriate system for the goal of the radiosurgery. It is very successfull for isocentric treatments as well as non-isocentric treatment applications. Very high dose gradients occur at the treatment area because of the high number of the beams that are used. Therefore it is extremely important to make the patient specific quality controls of the treatment plans and examining the measurement results. The aim of this study is to make the patient specific quality control by ?Point Dose Measurement? and ?Film Dosimetry? techniques for the patients that will be treated at CyberKnife®. At first, Standard Imaging Stereotactic Dose Verification Phantom was digitally imaged separately with ion chamber and film by using a Computerized Tomography and the images were transferred to the treatment planning system. Then the patient?s treatment plans were transferred onto this phantom images and the measurements were taken by using that phantom after replacing small volume ion chamber and film respectively. There are 7 measurement results that provide below 3.5% dose difference within 27 different measurements that were taken by ion chamber. There are 7 measurement results that provide the condition of gamma analysis 3mm-3% criteria within 27 different measurements that were taken by fim. The results of these measurements were examined and the sources of errors were investigated. As a conclusion the measurement results are not in agreement with the literature for the IMRT applications.