Toplum kökenli idrar yolu infeksiyonlarından elde edilen Escherichia coli izolatlarının antibiyotik duyarlılıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the antimicrobial susceptibility of Escherichia coli isolates obtained from community acquired urinary tract infections
  1. Tez No: 282398
  2. Yazar: EBRU YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL AKTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İdrar yolu infeksiyonu, poliklinik hastalarında en sık tanı konan infeksiyöz hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, idrar örneklerinde üreyen Escherichia coli izolatlarının, Ampisilin, Amoksisilin-klavulanik asit, Sefuroksim, Seftriakson, Siprofloksasin, Gentamisin, Nitrofurantoin ve Trimetoprim-sülfornetoksazol'e karşı invitro antimikrobiyal dirençlerindeki değişimleri değerlendirmektir.Çalışma, 2006-2010 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Acil ve Aile Hekimliği polikliniklerinden elde edilmiş olan idrar kültür örnekleri üzerinde yürütülmüştür. Tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Gruplar arası farklılıklar Ki-kare testi ile incelenmiştir.En sık izole edilen bakteri türünün Escherichia coli olduğu bulunmuştur (n=327, %76.2). Escherichia coli izolatları, 2006 yılı boyunca dört antimikrobiyal ajana (sefuroksim, seftriakson, gentamisin, nitrofurantoin) karşı %21.0 ve altında direnç göstermiştir. İzolatlar, 2010 yılı boyunca sadece nitrofurantoine karşı %21.0'in altında direnç oranı göstermişlerdir. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üreten Escherichia coli izolatlarının sayısı 2010 yılına kadar gittikçe artmıştır. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üreten Escherichia coli izolatları 2010 yılı boyunca sadece nitrofurantoine karşı duyarlı bulunmuştur. Çoklu ilaç direnci gösterme durumu çalışma süresince anlamlı şekilde artmıştır. Çoklu ilaç direnci gösteren izolatlar sadece nitrofurantoine karşı duyarlı bulunmuştur.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Acil ve Aile Hekimliği poliklinik hastalarında görülen idrar yolu infeksiyonlarının ampirik tedavisinde öncelikli seçeneğin nitrofurantoin olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The urinary tract infection is the most commonly diagnosed infectious disease among out-patients. The aim of the study is to evaluate the changes in antimicrobial susceptibility test results of Escherichia coli isolates in urine samples against ampicillin, amoxicillin-clavulanic acid, cefuroxime, ceftriaxone, ciprofloxasin, gentamicin, nitrofurantoin and trimethoprim-sulfamethoxazole.The study was conducted on urinary culture specimens obtained from out-patients of Emergency and Family Medicine departments of Zonguldak Karaelmas University Practise and Research Hospital. The descriptive statistical data were presented as numerical and percent values. The difference among groups were evaluated using chi-square test.The most frequently isolated microbial agent was found to be Escherichia coli (n=327, % 76.2). Escherichia coli isolates obtained during year 2006 presented 21.0 % and lower resistance rates to four antimicrobial agents (cefuroxime, ceftriaxone, gentamicin, nitrofurantoin). The isolates showed resistance rates below 21.0 % only to nitrofurantoin during year 2010. The number of Escherichia coli isolates producing extended spectrum beta lactamases increased gradually until year 2010. Extended spectrum beta lactamases producing Escherichia coli isolates were found to be susceptible only to nitrofurantoin during year 2010. Multiple drug resistance rates have been signficantly increased during the study period. Multiple drug resistant isolates were only susceptible to nitrofurantoin.The initial empirical antimicrobial therapeutic option may be nitrofurantoin for the urinary tract infections seen in out-patients of Zonguldak Karaelmas University Practise and Research Hospital Emergency and Family Medicine Clinics.