Romatoid Artritli hastalarda apopitozis ile ilişkili FAS (-670 G/A, -1377 G/A) ve FAS-Ligand (-844 T/C, -IVS2 -124 A/G) gen polimorfizmlerinin hastalığa duyarlılık ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
Relationship of Apoptosis Related Fas (-670 G/A, -1377 G/A) and Fas-Ligand (-844T/C, -IVS2-124 A/G) Gene Polymorphisms with Sensitivity and Severity of the Disease in Rheumatoid Arthritis Patients
  1. Tez No: 282455
  2. Yazar: SEYFİ YILDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son çalışmalarda, romatoid artrit (RA) patogenezinde sinoviyositlerin anormal proliferasyonu ve kronik inflamasyonla sonuçlanan yetersiz apopitozis üzerinde durulmaktadır. Fas antigeni apopitozisin iyi bilinen bir mediatörüdür ve Fas ligand (FasL)'la etkileşimi sonucu apopitozisi uyarır.Bu çalışmada, RA patogenezinde rol oynadığı gösterilen apopitozisteki yetersizliğin Fas ve/ veya FasL gen polimorfizmleri ile ilişkili olabileceğinden yola çıkarak, Fas (-670 G/A ve -1377 G/A) ve FasL (-844 T/C ve IVS2-124 A/G) gen polimorfizmlerinin hastalığa duyarlılık veya hastalığın şiddeti ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 100 RA'lı hasta ile yaşları ve cinsleri eşleştirilmiş 101 kontrol dahil edildi. Hastaların klinik, laboratuvar, radyolojik değerlendirmesinden sonra, hasta ve kontrollerin periferik kan örneğinden genetik analizi yapıldı.RA'lı hastalarda kontrollere göre FasL-844 gen polimorfizmine ait CT genotipi 2 kat ve TT genotipi 4,8 kat ve FasL IVS2-124 gen polimorfizmine ait AA genotipi 3,4 kat daha yüksekti (sırasıyla p=0.05, p=0.002, p=0.039). FASL-844 gen polimorfizmine ait T alleli hastalarda kontrollere göre daha yüksek (sırasıyla %52.5 ve %41.4) iken (p=0.027), C alleli kontrollerde hastalardan daha yüksekti (sırasıyla %58.6 ve %47.5, p=0.027). Fas-1377 G/A, Fas-670 G/A gen polimorfizmlerinin genotip dağılımı ve allel sıklığı RA'lı hastalarda kontrollerden farklı değildi (p>0.05). Tüm gen polimorfizmleri ile RA'nın şiddeti ve klinik görünümü arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.FasL IVS2-124 A/G ve FasL-844 T/C gen polimorfizmlerinin RA hastalığına yatkınlığı arttırabileceğini düşünmekteyiz. Multifaktöriyel etkileşimin söz konusu olduğu RA'da bu sonuçları doğrulamak için benzer ve farklı popülasyonlarda, daha fazla hasta ve sağlıklı kişiyi içeren yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Recent studies, focuses on to abnormal proliferation of synovitis and inefficient apoptosis resulted with chronic inflammation in pathogenesis of rheumatoid arthritis (RA). Fas antigen is a well known mediator of apoptosis and stimulates apoptosis by interacting with Fas ligand (FasL).In this study we aimed to the relationship of Fas (-670 G/A and -1377 G/A) and FasL (-844 T/C and IVS2-124 A/G) gene polymorphisms with sensitivity and severity of the disease by assuming Fas and/or FasL gene polymorphisms might play a role in inadequacy of apoptosis.One hundred RA patients and age and sex matched 101 controls were included in the study. After the clinical, laboratory, radiological evalutions of patients, patients and controls of genetic analysis were performed from peripheral blood sample.FasL-844 gene polymorphism in patients with RA patients compared to controls of the CT genotype 2- fold and CT genotype 4,8- fold and 3,3-fold higher in AA genotype of the FasL IVS2-124 gene polymorphism (respectively p=0.05, p=0.002, p=0.039). FASL-844 gen T allel of the gen polymorphism in higher in patients than controls (respectively %52.5 and %41.4, p=0.027) while C allele was higher in controls than patients (respectively %58.6 and %47.5, p=0.027). Genotype distribution and allele frequency of Fas-1377 G/A, Fas-670 G/A gene polymorphisms in patients with RA did not differ from controls (p>0.05). There was no relationship between the severity and clinical features of the RA with all the gene polymorphisms.We believe that gene polymorphisms associated with FasL IVS2-124 A/G ve FasL-844 T/C might increase the susceptibility to RA disease. We think that new studies with including more patients and healty people in similar and different populations are needed to confirm these results of RA which interacts with multifactorial events.