HELLP sendromunda serum-plasental salusin ve ghrelin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum and placental salusin-ghrelin levels in patients with HELLP syndrome
- Tez No: 282493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hemoliz, yükselmiş karaciğer enzimleri ve düşük trombosit sayısı ile karakterize HELLP Sendromu preeklampsinin şiddetli bir formudur.Bu çalışmada, HELLP Sendromlu gebeler ile sağlıklı normotansif gebelerde açile ghrelin, desaçile ghrelin, salusin- ? ve salusin- ? 'nın maternal serum-plasental seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu biyokimyasal belirteçler ve HELLP Sendromu arasındaki olası ilişkiler araştırılmıştır. Bütün bu hormonların kardiovasküler sistem üzerinde potansiyel hipotansif etkileri mevcuttur.Çalışmaya 15 HELLP Sendromlu gebe, kontrol grubu olarak 15 sağlıklı sezaryan ile doğum yapan gebe, 15 sağlıklı normal doğum yapan gebeler dahil edildi. Olguların tümünden prepartum ve postpartum açlık venöz kan örnekleri alındı. Hormonların serum ve plasenta düzeyleri ELİSA yöntemi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The syndrome of haemolysis, elevated liver enzymes and low platelets (HELLP) is a life-threatening ailment, often seen as a severe variant of preeclampsia.In this study, we intended to investigate the maternal serum?placental levels of acylated ghrelin, desacyl ghrelin, salusin- ? and salusin- ? levels in normotensive pregnant women and pregnant women complicated with HELLP syndrome. Also we intended to investigate the possible associations between these biochemical markers and HELLP syndrome. All of these peptides have potential effect of hypotension on cardiovascular system.We involved 15 normotensive pregnant women who were delivered by abdominal way, 15 normotensive pregnant women who were delivered by vaginal way and 15 pregnant women complicated with HELLP syndrome in our study. We collected serum samples from all patients during prepartum and postpartum period. The serum and placental levels of these biochemical markers were analysed by enzyme-linked immunosorbent assay.