Hemodiyaliz hastalarında vasküler erişim tipinin inflamasyona etkisi
Effect of vascular access types on inflammation in hemodialysis patients
  1. Tez No: 282515
  2. Yazar: İREM PEMBEGÜL YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kronik inflamasyon, Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) hastalarında ve özellikle diyaliz tedavisi uygulananlarda yaygın bir durumdur. Son yıllarda hemodiyaliz hastalarında çeşitli nedenlerle (ileri yaş, yaşam süresinin uzaması, Diyabetes Mellitus varlığı gibi) vasküler erişim tipi olarak santral venöz kalıcı kateter (SVKK) kullanımı artmaktadır. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) lipokalin ailesinin bir üyesi olup, nötrofil, böbrek, mide, kolon gibi birçok dokudan salgılanır.Bu çalışmanın amacı, farklı vasküler erişim tipi ile hemodiyalize giren ve Evre 3-4 kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda kronik böbrek yetmezliğinin varlığı ve diyalize giriş yollarının high sensitif-C Reaktif Protein (hs-CRP), İnterlökin-6 (IL-6), Tümör Nekrozis Faktör-Alfa (TNF-?) gibi inflamasyon belirteçleri ve NGAL ile ilişkilerini araştırmaktır.Çalışmaya 18-70 yaşları arasında kliniğimizde takip edilen SVKK ile hemodiyalize giren 30 hasta (Grup I), Arterio-Venöz Fistül (AVF) ile hemodiyalize giren 30 hasta (Grup II), kronik böbrek yetmezliği olan ancak hemodiyalize girmeyen (Evre 3-4) 30 hasta (Grup III) ve hasta grubu ile yaş ve cinsiyet uyumlu 30 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu (Grup IV) çalışmaya dahil edildi. Hastalardan hemogram ve biyokimyasal parametreler dışında Ferritin, IL-6, TNF-?, hs-CRP ve NGAL değerleri bakıldı.SVKK ile hemodiyalize giren hastalarda IL-6, TNF-?, hs-CRP, NGAL ve Ferritin düzeyleri yüksek, albumin düzeyleri düşük bulundu. IL-6, Grup I ile Grup II ve Grup I ile Grup III karşılaştırıldığında fark saptanmadı (p>0.05 ).
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation is a common entity among chronic renal failure patients, especially in patients undergoing dialysis. In recent years various reasons such as advanced age, longer life time and diabetes mellitus, increased the use of central venous permanent catheters as vascular access. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is a member of lipocalin family and released from many tissues like neutrophil, stomach, kidney and colon.In this study we aimed to investigate the relationship between the different vascular access types used in dialysis patients and with stage 3-4 chronic renal failure patients with inflammation markers such as high sensitive CRP (hs-CRP), Interleukin -6 (IL-6) and Tumor Necrosis Factor-Alpha (TNF- ?).Study population was consisted of total 120 patients in four different groups and age ranged between 18-70 years. Group I 30 patients undergoing dialysis with central venous permanent catheter, Group II 30 patients undergoing dialysis by arterio- venous fistula, Group III 30 patients having chronic renal failure (Stage 3-4) but not on routine dialysis and Group IV 30 healthy age and gender matched volunteers. Hemogram, biochemical assays and also levels of ferritin, IL-6, hs-CRP, TNF-? and NGAL were evaluated in all patients.IL-6, TNF-?, hs-CRP, NGAL and ferritin levels were high and albumin was low in patients undergoing dialysis via central venous permanent catheter.