Uluslararası kurumsal kararların ülke orman kaynakları yönetimine olası yansımaları
The potential reflections of the international institutions decisions on the management of Turkish forest resources
- Tez No: 282619
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yapılmış olan doktora tezinin amacı, uluslararası süreçte, -hükümetler arası veya hükümetler dışı- alınan yönetimsel kararların ve orman yönetimine yaklaşımların tespitini, analizini yaparak, somut kararlar haline dönüşmüş ya da dönüşme yolunda olan oluşumların Türkiye orman kaynaklarının yönetimine olası etkilerini, yansımalarını incelemek ve tartışmaktır.Bu kapsamda, öncelikle uluslararası süreçler incelenmiş, oluşumlar, yaklaşımlar, müzakere süreçleri, kararlar ve nihai kararlar, sözleşmeler .... derlenmiş, uluslararası çabalar gözden geçirilmiş, tespitleri ve analizleri yapılmıştır. Türkiye açısından, Türkiye orman kaynakları yönetiminin geçirdiği aşamalar ve bu aşamalarda uluslararası sürecin etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, orman kaynakları yönetiminde etkili, yasalar, yönetmelikler, tüzükler, eylem planları, ulusal programlar... vb. hukuki düzenlemeler incelenmiş, anılan hukuki metinlerde ve uygulama süreçlerinde olası uluslararası hukuki düzenlemelerin yansımaları değerlendirilmeye çalışılmıştır.Tezde araştırma modeli olarak karşılaştırmalı tarama modeli seçilmiştir. Konu kapsamında elde edilen tüm bilgiler birbiri ile karşılaştırılarak, farklılıklar, eksiklikler, genel eğilimler, yansımalar ortaya konulmuş ve uygun öneriler yapılmıştır. Verilerin toplanması ve bulguların tespitinde literatür taraması ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında ise yüzde analizi, grafiksel çözümleme ve mantıksal çıkarım yolları benimsenmiştir.Yapılan değerlendirme sonucunda, Türkiye'nin uluslararası gündemi sistematik şekilde takip etme zorluğu ile karşılaştığı, uzman kişi ve uzman ekip sıkıntısı yaşadığı belirlenmiştir. Buna rağmen uluslararası yönetimsel kararlara ait uygulamaya dönük planlarının yapıldığı bu planlamalarda uluslararası süreçlerde kabul edilen ölçüt ve göstergelerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Ancak, yapılan uygulama planlarının uygulamaya yönelik var olan yasal mekanizmalarla organik bağının zayıf olmasının, eylem planlarının uygulanmasında kısıtlar ile karşılaşılmasına neden olduğu görülmüştür. Yönetimsel kararların içerdiği kapsamın hassasiyeti nedeni ile konunun içte hukuki idari düzenlemelerinin yapılması yanında, dışarıda diplomatik düzeyde takibi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to determine and analyze the strategy and aims of the forest management approach belongs to the government or international basis in international period and also to overview and estimate the potential effects of all current determinations, have to be valid on Turkish Forest Resources Management.Within the scope of the thesis, development at international level are observed; principally related formations, approaches, negotiation processes, resolutions and final sentences and agreements are taken into consideration. The related individual international efforts are examined, determined and analyzed. The situation in Turkey has been discussed in two aspects, by determination of phasis in management of Turkish Forest Resources and by determination of the international period effects on those management phasis. In scope of the thesis work: Related laws, bylaws, regulations, national programs, action plans, legal settings that effected the Management of Forest Resources are examined. Various reflections concerning the international legal arrangements on the mentioned legal text and implementation periods are estimated.All informations and documents which were collected, have been compared with each other and have been tried to be determined by their differencies, deficiencies, general inclinations and reflections. Besides, to be advised some proposals for adaptations. The method of research (compare) was chosen for this thesis. By application of the model was examined, whether all instruments have covariatiral relationship between each other or not. At the second step, has been tried to be determined the master?s (who are specialist on their jobs or working about this thesis? concernings) general opinions and comments. For this part of the thesis was used interview technic which called Likert as the method.In conclusion: Turkey have take big effort to be in integration with international agenda. Beside this the international valuable criteria and indicators have been used in planning of the potential application plans of the International Management Decisions. But there are also many difficulties in application period of the action plans. Furthermore the proposed application plans haven?t been sufficiently supported by the present legal system (There is non sufficient relation between present legal system and proposed application plans.). The sensitive scope of the Management decisions need to be observed by use of the effective diplomacy worldwide.