Kıyı yapılarında deprem risk analizi
Seismic risk analysis of coastal structures
- Tez No: 282643
- Danışmanlar: PROF. DR. S. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yumuşak zeminler üzerine dalgakıran inşaatı tasarımı, temel zemininde göçmeye sebep olmayacak tasarım ve inşaat programının yapılabilmesini gerektirir. Diğer taraftan deprem tehdidi altındaki bölgelerde dalgakıranlar üzerinde depremin hasar yapıcı etkisi de araştırılmalıdır. Bu tez bu iki konuyu bir arada, yumuşak temel zemininin göçme olasılığı bakımından irdeleyen ve değerlendiren bir yaklaşım sunmaktadır. Sunulan çalışma bir modelleme çalışması niteliğindedir ve modelleme için ticari bir sonlu elemanlar programı kullanılmıştır.Bilindiği üzere son yıllarda yapılan deprem güvenliğinin araştırılması ve göçme olasılılarının tayini konusundaki araştırmalar hız kazanmıştır. Bu bağlamda yapılar için hasar görebilirlik eğrileri elde edilmektedir. Ancak yapılardaki hasara sebep olan deprem hareketi bilindiği gibi temel zemini vasıtasıyla iletilmektedir. Bu tezde sunulan çalışmada ise dalgakıran altındaki zemin için deprem durumundaki göçme olasılığı araştırılarak yukarıda tanımlanan konuya zemin açısından bir giriş yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle Plaxis V.8 programı ile seçilen bir zemin profili üzerinde belli boyutlardaki dalgakıranın güvenlikli inşasını sağlayan yükleme programının tasarımı yapılmış ve inşaatın ardından iki farklı zaman için deprem etkisinin analizi yapılmıştır.Söz konusu iki zaman 1-) İnşaat biter bitmez deprem olması durumu 2-) İnşaat bitiminden uzun süre sonra deprem olması durumudur. Bu iki durum için 10 ayrı zaman tanım alanlı deprem kaydı uygulanmış ve sonuçlar zemin içinde seçilen noktalardaki göçme olasılığı, temel zemininin tamamındaki toplam göçme olasılığı bakımından değerlendirilimiştir.
Özet (Çeviri)
Construction of breakwaters over?s soft soils require design and implementation of a construction programming which doesn?t cause any failure in the soft foundation soils. İn addition to this vulnerability of breakwaters to damage causing effects of earthquakes is also a research topic which attracts the attention of the researches and engineers. This dissertation presents and approach which combines these two subjects to evaluate the safety of breakwaters in the terms of the probable detrimental effects which may be transferred to the structure form the soft soil beneath.The presented approach an example of a modeling study and a commercial software ( Plaxis V.8 ) was used for this purposed. Earthquake risk assessment studies gained wide popularity in recent years especially to assess the probability of risks for existing structures in earthquake areas. It is, however, well known that the main input which causes the damage comes from the underlying soil. In this sense, the object of this thesis is to provide a reasonable access to the subject from the soils side.In this study, the first attempt of developing a construction programmed which enables the construction of a heavy breakwater without causing an accountable failure in the foundation soils is fulfilled by using Plaxis software are according to the needs of the problem.Having obtained the stress- strain state at the end of the construction two situations. Were considered to analyze the behavior of foundation soils during earthquakes. These two situations are; 1-) If earthquake hits just after the construction terminated and 2-) İf earthquake hits in the long-term after the construction was finished. In both of these cases 10 different earthquake records were applied and the results were evaluated in the terms of probability of failure by following the stress paths obtained for the locations selected in the foundations soils. Moreover, the local failure probability curee for the whole foundations soils was also found to evaluate the total effect.