Tamoxifenin testis dokusuna etkisinin ışık ve elektronmikroskop düzeylerinde incelenmesi
Investigating of the effect of tamoxifen on the testes tissue at light and electronmicroscopical levels
- Tez No: 91
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
53 ÖZET TAMOXIFEN' tN TESTtS DOKUSUNA ETKtSÎNÎN IŞIK VE ELEKTRONMÎKROSKOP DÜZEYLER ÎNDE İNCELENMESİ. Antiestrogen bir ilaç olan tamoxifenin Mus musculus türü fare testisleri üzerindeki morfolojik etkilerini ışık ve elektronmikroskopi seviyelerin de incelemek amacıyla yeni doğmuş (3 günlük) erkek farelere,.her 7-8 gram ağırlık için 5 mikrogram ta>- moxifen (nolvadex) 0,05 mililitre propylen glycol içeren %10'lvk ethanolde çözülerek deri altına en- jekte edildi. Enjeksiyondan 60 gün sonra alman tes tis doku parçaları histolojik tekniklere uygun ola rak incelemelere tabi tutuldu. Bu deney grubuna ait hayvanlardan alınan testis doku parçalarında; tubulus seminiferus con- tortus'un bazal laminasında, myoid hücrelerde, tu bulus seminiferus contortusun duvarını oluşturan hücre miktarında, hücreler arasındaki bağlantı komp lekslerinde, hücrelerin s toplanmalarında, stoplaz- mik organellerinde ve inklüzyonlarmda farklılıklar gözlendi. Ayrıca, tubulus seminiferus contortusun lü- meninde ve lümenine yakın bölgelerde bulunan sper matid ve spermatozoonlardaki morfolojik değişiklik lerin yanısıra interstisiyel dokuda yer alan Leydig hücrelerinin sayılarında, stoplazmalarmdaki tubü-54 ler mitokondriumlarm yapısında ve agranular endoplaz- matik retikulumda da (SER) olumsuz etkiler belirlendi, Böylece, antiestrogen bir ilaç olan tamoxi- fenin, kontrole göre testisin genel yapısında meyda na getirdiği yapısal ve fonksiyonel değişiklikleri mevcut literatür bilgilerinin ışığı altında değer lendirmeye çalıştık. SUMMARY INVESTIGATING OF THE EFFECT OF TAMOXIFEN ON THE TESTES TISSUE AT LIGHT AND ELECTRONMICROSCOPICAL LEVELS. With the purpose of investigating the mor - phological effects of tamoxifen, an antiestrogen drug on the testes of the Mus musculus species of mice at light and electronmicroscopical levels, a dose of 5 micrograms of tamoxifen (nolvadex) dis - solved in ^10 ethanol containing 0.05 ml, propylene glycol was injected per 7-8 grams of weight to 3- day old newborn male mice. The testes tissue pieces obtained 60 days after the injections were examined in accordance with histological techniques. In the testes tissue pieces obtained from this animals in the experimental group, variations were observed in the basal lamina of the tubulus
Özet (Çeviri)
54 ler mitokondriumlarm yapısında ve agranular endoplaz- matik retikulumda da (SER) olumsuz etkiler belirlendi, Böylece, antiestrogen bir ilaç olan tamoxi- fenin, kontrole göre testisin genel yapısında meyda na getirdiği yapısal ve fonksiyonel değişiklikleri mevcut literatür bilgilerinin ışığı altında değer lendirmeye çalıştık. SUMMARY INVESTIGATING OF THE EFFECT OF TAMOXIFEN ON THE TESTES TISSUE AT LIGHT AND ELECTRONMICROSCOPICAL LEVELS. With the purpose of investigating the mor - phological effects of tamoxifen, an antiestrogen drug on the testes of the Mus musculus species of mice at light and electronmicroscopical levels, a dose of 5 micrograms of tamoxifen (nolvadex) dis - solved in ^10 ethanol containing 0.05 ml, propylene glycol was injected per 7-8 grams of weight to 3- day old newborn male mice. The testes tissue pieces obtained 60 days after the injections were examined in accordance with histological techniques. In the testes tissue pieces obtained from this animals in the experimental group, variations were observed in the basal lamina of the tubulus55 seminiferous contortus, myoid cells, the amount of cells making the tubulus seminiferous contortus wall, intercellular junctional complexes, cytoplasms of the cells, cytoplasmic organelles and inclusions. In addition, besides the morphological changes in the lumen of the tubulus seminiferous contortus and spermatid and spermatozoa in the region close to the lumen, negative effects were noted in the number of the Leydig cells present in the inter stitial tissue, structure of the tubular mitochondria in their cytoplasms and smooth endoplasmic reticu lum (SER). Thus, we tired to compare the structural and functional changes brought about by tamoxifen, an antiestrogen drug in the general structure of the testes.as compared to those of controls in the light of the data available in literature.