Astana (Kazakistan) kent çevresi ağaçlandırmalarının kritiği
Evaluation of peri ? urban afforestation in Astana (Kazakhstan)
  1. Tez No: 282666
  2. Yazar: DINARA SAVAZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1997 yılında, Kazakistan'ın başkenti Astana kentine taşınması nedeniyle, kent çevresinde ağaçlandırma çalışmalarının yapılmasına başlanmıştır. 2010 yılı başına kadar Astana kent çevresinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları 45 bin ha alanı kaplamaktadır. Bu süre içerisinde yeşil bölgeye 60 milyon civarında fidan dikilmiştir.Tezin kapsamında Astana kent çevresi için hazırlanan ve uygulanmakta olan ağaçlandırma projesinin başarı ölçütlerinin ortaya koymak amacıyla; ağaçlandırmaların kuruluş amaçları, projelendirme aşamasında gerçekleştirilen sörvey ve analizleri, etüd ve envanter çalışmalarının denetlenmesi, yer verilecek türler ve seçim ilkeleri, alan hazırlama yöntemleri, öngörülen ve uygulanan dikim yöntemleri, kullanılan fidan materyalinin nitel ve nicel özellikleri, öngörülen ve uygulanan dikim aralıkları, uygulanan bakım yöntemleri açısından yapılacak inceleme ve değerlendirmeler ana hatları ile ele alınmıştır.Bu çalışma kapsamında, ağaçlandırma alanlarında yapılan gözlemlerden sonra, proje ile öngörülmüş olan 27 ağaç ve çalı türlerinden, 22 tür için örnek alanlar alınmıştır. Bu örnek alanlardaki sayısı, boy, çap ölçümleri, yaşama yüzdeleri; çalı türlerinin ise boy, tepe tacı genişlikleri ve yaşama yüzdeleri ile yörenin iklim şartlarının ve ağaçlandırma çalışmalarında uygulanan tekniklerin etkilenme durumları saptanmaya çalışılmıştır.Elde edilen sonuçlara dayanarak ağaç ve çalı türlerinin sağlık yönünden durumlarının tatmin edici olduğunu ve bulgulara göre de ağaç türleri için ortalama yaşama yüzdesi % 79,75, çalı türleri için ise % 75,4 olduğu saptamnıştır.ANAHTAR KELİMELER: Astana, Kent, Ağaçlandırma.
Özet (Çeviri)
In 1997, because of movement the capital of Kazakhstan to Astana, afforestation of city surroundings begun. Until the early 2010?in Astana, 45 thousand hectars of afforestation area took place. In this period, around 60 millions of seedlings were planted into this area.During the thesis in order to have success in the afforestation project, that prepared for Astana city surroundings; the aims of the projet, surveys and analyzes, supervision of design and inventory, principles of giving place and types, methods of land preparation, provided and used types of planting, property of used plant material, provided and used planting space, maintenance procedures will be implemented in terms of examination and evaluation has been prepared as outlined.Project that have been provided with 27 tree and shrub types, afforestation areas during the operation of this thesis, observations made after the objectives for the selected samples were taken from 22 types. In this sample areas; the number of tree, height, diameter calculations, living calculations and bush types, petal diameter and examination of surrounding climatic condition and the impact of reforestation in the case of the technique has been tried to determine.By relying on found facts, concerning the health tree and shrub types are in good position and according to the results it?s fixed that the average life percentage of trees is % 79,95, of shrubs is % 75,4.KEYWORDS: Astana, city, afforestation.