Değişik kaynaklı (Ankara ve Gümüşhane) Rosa canina L. gül türü tohumlarının laboratuvar ve sera koşullarında çeşitli yöntemlerle çimlendirilmeleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 4093
  2. Yazar: EMİNE ÖZGÜR AK EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ALTANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
41 ÖZET Ankara ve Gümüşhane kaynaklı Rosa canina L. gül türü tohumlarının değişik yöntemlerle çimi endir i İmel erini amaçlayan bu araştırma C>ü Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü laboratuvar ve araştırma alanında yapılmıştır. Deneme, Ankara ve Gümüşhane kaynaklı tohumlarla ısıtmasız cam sera koşullarında, yinelemesiz tesadüf blokları deneme desenine göre ve laboratuvar koşullarında petri kaplarına ikişer yinelemeli olarak kurulmuştur. Ekimden önce yapılan tetrazolium testi ile canlılıkları Ankara kaynaklı tohumlarda %98. Gümüşhane kaynaklı tohumlarda ise %96 olarak bulunan tohumlara çimlenmelerini hızlandırmak amacıyle X ışını sülfürik asitle aşındırma, Sülfirik asit + gibberellik asit, sıcak su, Sal ix caprea dal ve yapraklarının ıslatıldıgı suda tohumların belirli saatlerle tutulması yöntemleri uygulanmıştır. 5-6-1987-18-9-1987 tarihleri arasında laboratuvar koşullarında yapılan araştırmadan herhangi bir çimlenme göz 1 enemem işti r. 24-1-İ987 tarihinde başlanan ısıtmasız cam sera koşullarındaki X ışını uygulamasından ise 20-3-1988 tarihinde Gümüşhane kaynaklı 250 rad. X ışını uygulanmış olan tohumlarda % 0.25, Ankara kaynaklı ve hiç X ışını uygulanmamış olan tohumlarda % 0.25, Ankara kaynaklı, 250 rad. ışın uygulanan tohumlarda da % 0.25 ve Ankara kaynaklı 500 rad. X ışını uygulanan tohumlarda da % 0,50 gibi bir çimlenme yüzdesi elde edilmiştir. Bu kadar uzun bîr peryot sonunda çok düşük bir çimlenme yüzdesinin eide edilmesi Rosa (Gül) tohumlarının dinlenme durumunda olduğu, bu dinlenme durumunun belirli peryotlarla sıcak-soguk katlanması ve ardından çimlenmeyi hızlandırıcı yöntemlerin uygulanması gereğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY It. was aimed to determine the effect of various method, on germination of ( Rosa canlnaL. ) seeds obtained from Gümüşhane and Ankara. The study was carried at laboratory and field facilities of Landscape Architecture Department. The field experiment was in unheated greenhouse in completely Randomized Blok Design with no replication. Seeds were placed in petri dishes in laboratory study, design was used with two replications. Seed viability was tested before sowing by tetrazolium test. The viability of seeds were 98 and 96 % Ankara and Gümüşhane seeds respective 1 y. To speed the germination, seeds were treated X ray. sulphuric acid, gibberellic acid, sulphuric acid + gibberellic acid and hot water. Seeds were also kept in water, which was imbedded with Sa 1 i x caprea shoots and leaves, for 12,24 and 48 hours. Laboratory studies which was carried from 5 June to 18 September 1987 resuled with no germination. Green house studies were started on 24 January 1987 and terminated on 20 March 1988. At that time, germination rate was 0.25 % for 250 rad X ray treated Gümüşhane and Ankara seeds. Untreated Ankara seeds also showed 0.25 % germination. Ankara seeds treated with 500 rad showed 0.50 % germination.