Türkiye dış ticaretinde kombine taşımacılık ve Türki Cumhuriyetleri analizi
Combine transport in Turkey foreign trade and Turki Republics analysis
  1. Tez No: 282668
  2. Yazar: TURGAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya ticaretinde lojistik işlemlerin ve ulaştırma sistemlerinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Üretim merkezlerinin ve pazarların küreselleşmesi, ulaştırma sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların çözülmesi için lojistik sektörünün sürekli olarak kendini yenilemeye ve geliştirmeye ihtiyacı vardır. Üretilen malların kaliteleri ve üretim maliyetleri birbirine yaklaştıkça, lojistik, toplam maliyetlerde fark yaratan, dolayısıyla pazarlara girişleri ve pazar paylarını doğrudan etkileyebilen bir duruma gelmiştir. Üreticilerin ve dolayısıyla tüketicilerin üretilen mallara ve hizmetlere erişiminde, maliyetleri düşürmek için, ulaştırma sistemleri ve ulaştırma şekilleri kendini geliştirmiş, malların küçük birimler halinde kapıdan kapıya taşıma anlayışı ortaya çıkmıştır. Maliyetleri minimum düzeye çekmek, dış ticaretteki ulaşım ve hizmet kalitesini geliştirmek adına, kombine taşımacılık kavramı ortaya çıkmıştır. Kombine taşımacılığın da kaliteli yapılabilmesi için, karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu ulaştırma sistemleri birbirlerine uyumlu hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma kendini geliştirerek devam etmektedir. Günümüzde, dış ticaret yüklerinin taşınmasında yoğun olarak kullanılan konteynerler, kombine taşımacılık fikrinin daha da gelişmesini sağlamıştır. Karayolu, denizyolu ve demiryolu ulaştırma sistemleri konteyner taşımaya uygun hale getirilmiş ve sistemler arası aktarmaların yapılabilmesine olanak verecek şekilde birbirlerine entegre edilmiştir. Bu da yüklerin, üretim merkezlerinden tüketim merkezlerine, aktarma yapılmadan, düşük maliyetle ve hızlı olarak sevk edilmesini olanaklı kılmıştır.Bu çalışmada, öncelikli olarak tanımlar ve genel bilgiler verilmiştir. Burada amaçlanan, kavramların açıklanması ve kavram karışıklıklarının önüne geçilmesidir. Kombine taşımacılık incelendiğinde;-Taşıma maliyetlerinin daha düşük olduğu,-Taşımanın daha güvenli yapılabildiği,-Yüklerin aktarılmaması nedeniyle hasar riskinin azaltıldığı,-Taşıma sistemleri arasında geçişlerin sağlanması ile kapıdan kapıya taşıma hizmetinin verilebildiği,-Transit yüklerin geçişini kolaylaştırdığı,-Küçük miktarlardaki yüklerin daha rahat taşınabildiği,-Yükün aktarılmaması nedeniyle transit sürenin kısaldığı,-Enerji sarfiyatının azaldığı,-Taşıma sistemlerinin ve ülkeler arasındaki teknik ve hukuki uyumun arttığı,-Ülkeler arasındaki ticari bağlantıları kuvvetlendirdiği,-Uzak pazarlara girişleri kolaylaştırdığı,-Fabrikaların ve diğer üretim merkezlerinin, düşük maliyetli üretim bölgelerine kaymasını kolaylaştırdığı,görülmektedir.Kombine taşımacılığın ülkemizde daha fazla kullanılması ve bunun için gereken teknik ve hukuki altyapının oluşturulması, hem dış ticaretimizin geliştirilmesi için hem de coğrafi olarak stratejik bir konumda olan Türkiye'nin Orta Asya ile Avrupa arasında bir transit geçiş bölgesi ve lojistik üs olması açısından hayati önem arz etmektedir.Bu çalışmada, ülkemizin dış ticareti açısından kombine taşımacılığın önemi ve ticari ilişki içinde bulunduğumuz Türki Cumhuriyetlere yapılan taşımaların kombine taşımacılık açısından değerlendirilecek, kombine taşımacılığın faydaları ve kullanılmasının gerekliliği ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of logistics operations and transportation systems in the world trade is growing more every day. The globalization of production centers and markets, transportation problems have been brought. The logistics industry need to improve and renew itself constantly to solve these problems. Quality of goods produced and production costs closer to each other, logistics, what makes the difference in total costs, thus directly affecting market entry and market share may have reached a state. Producers and consumers of goods produced and access to services, the costs to reduce the transport systems and transport forms of self-developed and the cost of the smallest unit in the form of door to door transportation concept has emerged. Costs to a minimum to attract and develop foreign trade and service quality for the transport, combined transport concept has emerged. Order to make the quality of combined transport, road, maritime, rail and air transport systems are trying to harmonize with each other. This work continues to develop itself. Today, for the transportation of foreign trade goods extensively containers in used , have led to the further development of the idea of combined transport. Road, maritime and railway transport systems that are tailored to the container transport and transfer of containers between the systems are integrated with each other to be done. With this change, the goods has made it possible to be shipped from production centers to consumption centers with low cost and as quickly as possible.In this study, the priority has been given the definitions and general information. İntended here is explaining the concepts and prevent concepts confusion. Combined transport was examined;-Transport costs are lower,-Delivery can be made more secure,-Reduced risk of damage due to the lack of load transfer,-The provision passing between transport systems and door to door transport service can be provided,-Facilitate the passage of transit cargo,-Small amounts of cargo can move more easily,-The shortened transit times for freight that is not transferred,-The reduction of energy consumption,-Transportation systems and between countries has increased the technical and legal compliance,-Strengthen the trade links between countries,-Far access the markets are easier-Factories and other production centers, facilitates the shift to low-cost production regions,Combined transport in our country use and the need for technical and legal infrastructure creation, and foreign trade development for both geo-strategic position of Turkey's Central Asia, between Europe and a transit area and logistics base in terms of the vital importance is. In this study, our country's foreign trade in terms of the combined transport of the importance and trade relations within the CIS to the shipments of the combined transport will be evaluated and combined transport benefits and use of requirements put forward will be aimed.