Hata türü ve etkileri analizi (FMEA) tekniğinin mobilya endüstrisine yönelik uygulaması
The application of the failure mode effects analysis to furniture industries
- Tez No: 282673
- Danışmanlar: PROF. DR. K. HÜSEYİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
FMEA (Hata Türü ve Etkileri Analizi) tekniği, hataları ortaya çıkmadan önlemeye yönelik çok güçlü bir sayısal analiz tekniğidir.Bu çalışmada, FMEA çeşitlerinden biri olan proses FMEA çalışmasının mobilya endüstrisine yönelik örnek bir uygulaması yapılmıştır. Araştırma CNC makinelere sahip, kalite güvencesine yönelen bir işletmede gerçekleştirilmiş, uygulama sonucu karşılaşılan hata türleri ile ilgili nedenlerin yok edilmesine veya azaltılmasına, prosesi iyileştirecek değişikliklerin belirlenmesine ve uygulanmasına çalışılmıştır.Araştırma sürecinin başlangıcında FMEA analiz formları oluşturulmuş öncelikle üretim prosesindeki hata türleri ile bu hata türlerinin potansiyel nedenleri ve olası etkileri belirlenmiştir. Karşılaşılan hata türlerine karşılık önerilebilecek önlemler belirlenmiştir. Hata türlerinin şiddet, olasılık ve tespit değerlerinin çarpımı ile elde edilen Risk Öncelik Göstergeleri (RÖG) hesaplanmış ve değerlere göre öncelik sırası oluşturulmuştur. Öncelik sırasına göre ele alınacak RÖG değerleri belirlenmiş ve gerekli önlem faaliyetleri geliştirilmiştir.Araştırma sonucunda, olası hata türleri ortaya çıkmış ve bu hata türleri tanımlanmıştır. Böylece benzer işletmeler ve çalışanlar için hata türleri ile karşılaşıldığında nasıl bir yol izleneceği ve hangi yöntemlerin uygulanacağının farkındalığı sağlanmıştır. İşletme için hata oluşumunu önleme yönelik rehber sayılabilecek nitelikteki örnek faaliyetler yapılmış ve kalitesizlik maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmıştır.Hata Türü ve Etkileri Analizi uygulamasının değerlendirilmesinde iyileştirme fırsatlarına göre proseslerde görülen hataların grup ağırlıklarına bakıldığında ilk beş sırayı paketleme hattı (%20,6), kenar bantlama işlemleri (%11,03), ebatlama (%10,78), metal işleme hattı (%8,92) ve kaplama ile cilahane hatları (%7,87) almıştır. Bu hata gruplarında, grup ve hata türüne göre değişmekle birlikte RÖG değerlerinde yaklaşık 3 katlık bir azalma gerçekleşmiştir. Örneğin ebatlama işlemindeki gönyesiz kesim RÖG değeri 252'den 84'e, metal işlemede gönyesiz kaynak RÖG değeri 180'den 54'e, postforming işlemindeki laminat kırılması RÖG değeri 144'den 81'e düşmüştür.Özetle mobilya işletmesinde FMEA yöntemi uygulamasında uygulama öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında; hata türlerinde, sayı, şiddet ve olasılık olarak 1 ile 6 kat arasında azalma gerçekleşmiş, işletmede kalite güvencesinin sağlanmasına yönelik önemli bir gelişme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
FMEA technics is a very powerful numerical analysis technics which prevents failures before they appear.In this study, the process FMEA study which is a type of HTEA studies? is done how it?s applied in the furniture industry. This study is realized in the furniture factory which has CNC machines and adopting quality assurance. After the application, it?s been worked on to eliminate or reduce about encountered failure types and determined and apllied changes of improving process.FMEA analysis forms are made at the beginning of this study. At first in production, failure types at process and this failure types? reasons and probable effects are determined. Setted the suggested measures of encountered error types. RÖG has been calculated via, multiplying the inputs of error types which are strength, probability and determination values, and then a priority line has been set according to these calculated values. RÖG values are determinated according to priority lines and also necessary measure activities.At the evaluation of application of the Failure Mode Effects Analysis, looked for group weights of failures which happened at this furniture management according to improving opportunities. The first five rows is Packing Department (%20,6), Edge Banding Operations (%11,03), Cutting Department (%10,78), Metal Processing Route (%8,92) and Veneering and Varnishing Routes (%7,87). At these failure groups, RÖG values are reductioned about three fold, but it changes according to failure and group types. For example at Cutting Department, warped cutting?s RÖG values reduced from 252 to 84; at Metal Processing Department, warped weld?s RÖG values reduced from 180 to 54; at Postforming Department, fracturing laminate?s RÖG values reduced 144 to 81.To summarize, in a furniture management, at FMEA technics? application; when the values of failure types compared before and after the application, as a number, strength and probability is reducued between 1 and 6 times. And by this way, at the management, an important development about the quality assurance has been made.