Sürdürülebilir beton üretimi için CO2 emisyon miktarının belirlenmesi
Determination of the amont of CO2 emission for sustainable concrete production
  1. Tez No: 282678
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAÇ BAŞÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nüfus yoğunluğu ve şehirleşmeye bağlı olarak hızla artış gösteren ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanabilmesi, sanayileşmenin giderek büyümesine neden olmuştur. Bu artışın etkisiyle sera gazlarının atmosfere salımlarının artışı sonucu küresel ısınma belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkmıştır ve günümüzde de bu etkiler artarak devam etmektedir. Bu nedenle üretimin her alanında sera gazı etkileri kontrol edilmelidir.Bu çalışmada dünyada yapı malzemesi olarak yaygın kullanıma sahip olan beton sera gazı etkileri açısından incelenmiştir. Beton üretiminde günümüz şartlarında en önemli unsurlardan biri kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve üretimin her aşamasında minimum CO2 emisyonunu (CO2+CO+NOx+CH4.vb..) verecek standartların uygulanmasıdır. Buna bağlı olarak beton üretimi aşamasında malzemeyi iyi tanımak ve ona göre üretim yöntemi seçebilmek enerjinin optimum kullanımı ve dolayısıyla sera gazı etkileri açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı beton üretimi sonucu açığa çıkan birim CO2-e değerini ülkemiz şartları açısından belirlemektir. Böylece beton üretim planlamasında sera gazı etkileride malzemenin özelliklerine göre değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Depending on population density and urbanization human needs increased rapidly and thus industriallization has grown steadily. The effect of greenhouse gas emissions into the atmosphere due to industriallization increased and thus global warming has emerged slowly. Today this effect has continued to increase. Therefore, the effects of greenhouse gases in all areas of production must be controlled.This study presents the effect of CO2 emissions and efficient energy consumption in concrete production. One of the most important factor at present conditions is sustainable use of resources and the other one is minimum CO2 emissions (CO2 + CO + NOx + CH4.vb..) at every stage of production of concrete. Therefore, these factors must be taken into consideration in the concrete production standards. The choose of production method of concrete is very important for optimum use of energy and effects of greenhouse gas emissions. Concrete material must be known well in order to choose production method is very important for optimum use of energy and greenhouse gas effects. Within the scope of this study, the unit value of CO2 emissions that release when the production of concrete is determined for our country. Thus, the effects of green house gas emission can be evaluated according to the characteristics of material in concrete production planning.