Düzenli depolama sahalarında oluşan sızıntı sularının membran biyoreaktör ve nanofiltrasyon teknolojisi ile arıtımı
Treatment of landfill leachate by membrane bioreactor and nanofiltration technology
- Tez No: 282736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Şile-Kömürcüoda Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında oluşan çöp sızıntı sularının Membranbiyoreaktör (MBR) ve Nanofiltrasyon (NF) teknolojisi ile arıtımı incelenmiştir.Çalışma kapsamında, sızıntı suyu arıtımında Türkiye ve Dünya'da uygulanan arıtma metotları incelenmiş, Kömürcüoda Arıtma Tesisine ait ham sızıntı suyu, MBR çıkışı ve Nanofiltrasyon çıkış suyunda yapılan analizler değerlendirilmiştir. Arıtma Tesisine ait, Ocak 2009-Nisan 2010 dönemini kapsayan 16 aylık süreçte yapılan, KOİ, NH4-N, PO4-P, TP, AKM, NO3-N, NO2-N, pH ölçüm ve analizleri ele alınmış, tesis artma verimi değerlendirilmiştir.Arıtma tesisinin sıcaklık, oksijen, pH ve diğer etkenlere bağlı olarak biyolojik arıtma verimliliği incelenmiştir. 15 ºC ve üzeri sıcaklıkta, pH 8 ve yeterli oksijen varlığında (>2 mg/L ) yüksek oranda arıtma verimi elde edildiği, uygun biyoreaktör koşullarında, Ultrafiltrasyon ve buna bağlı olarak Nanofiltrasyon membran performansının artırılabileceği görülmüştür.Bunun yanı sıra yapay sinir ağı yöntemi kullanılarak arıtma tesisi verimliliğinin giriş ve çıkış parametreleri ile değişimi incelenmiştir. Modelleme çalışmasında MATLAB 2009a programı kullanılmıştır. İnceleme sonucunda arıtma tesisine ait giriş parametrelerinden KOİgiriş, amonyumgiriş, AKMgiriş, sıcaklıkgiriş, ve MLSSmbr nin tesis verimliliği üzerinde en fazla etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Model, arıtma tesisi verilerini % 86 yaklaşıklıkla tahmin edebilmiştir.Çalışma sonucunda, MBR+NF sistemi ile sızıntı suyunda bulunan KOİ ve azotlu bileşiklerde yüksek arıtma verimlerine (>% 98) ulaşıldığı, elde edilen çıkış suyunun alıcı ortam deşarj limitlerine uygun değerlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of leachate from İstanbul-Şile Kömürcüoda Municipal Solid Waste Landfill by membrane bioreactor (MBR) and nanofiltration (NF) technology is examined.With in the scope of this study, treatment methods for leachate in Turkey and all around the world are reviewed, analysis of untreated leachate, outlet of MBR, outlet of nanofiltration from Kömürcüoda Leachate Treatment Plant is examined. 16-month period analysis, from January 2009 to April 2010, for COD, NH4-N, PO4-P, Total-P, SS, NO3-N, NO2-N, pH rewieved in detail and treatment efficiency of plant evaluated.Biological treatment efficiency evaluated depending on temperature, oxygen, pH, and other factors. High treatment efficiency has been achieved in conditions of 15ºC or higher temperature, pH 8 and in the presence of sufficient oxygen ( >2 mg/L ). When appropriate bioreactor conditions obtained, increase of UF acordingly NF membranes performance observed.In addition, changing the efficiency of treatment plant with inlet and outlet parameters using artificial neural network investigated. MATLAB 2009a was used for modelling studies. As a result of review, input parameters of COD, nitrogen , suspended solid, temperature and MLVSS have the maximum effect of plant?s efficiency. Treatment plant data have predicted approximate value of % 86 by model.As a result of the study; % 98 treatment efficiency were acquired in terms of COD and N parameters when MBR+NF systems used.