Katı atık düzenli depolama sahalarında oluşan çöp sızıntı suları ve arıtılması
  1. Tez No: 98262
  2. Yazar: ŞENOL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
.juf^f1 e * a 1st ÖZET İnsanların faaliyetleriyle oluşan katı atıkların miktarı, nüfusun ve ihtiyaçların artması, teknolojik gelişmeler gibi sebeplerden dolayı giderek artmaktadır. Bu atıklar, geri kazanma, kompostlaştırma, enerji kazanmak üzere yakma ve düzenli depolama gibi metotlarla bertaraf edilmektedir. Düzenli depolama atıklar için nihai bertaraf metodudur. Bu çalışmada evsel atık depolama sahalarında atıkların stabilizasyonu hakkında genel bir değerlendirme yapılarak oluşan sızıntı suyu ve arıtılması araştırılmıştır. Evsel katı atık düzenli depolama sahalarında oluşan çöp sızıntı suları, bünyelerindeki yüksek miktarda organik ve inorganik kirleticiler nedeniyle arıtılmaları en zor ve pahalı atık sulardan biridir. Yapılan çalışmada sızıntı sularının uzaklaştırma yöntemleri incelenmiş ve Türkiye şartlarına uygun yönetim sistemi tanımlanmıştır. Bu kapsamda sızıntı sularının merkezi şehir kanal sistemine deşarj öncesi ön arıtımı ile doğrudan alıcı ortama deşarj halleri için gerekli arıtma yöntemleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ft, * a * $&>!**&*& SUMMARY Composition and quantities of solid waste are being raised contunuously due to increase in population and technology. These waste should be disposed by the one of the methods of materials recovery and reuse, solid composting, waste to energy recovery and dumping. Landfill is final disposal site for solid waste. The purpuse of the study was to provide a general rewiev and perspective related to stabilition of solid waste in municipal landfill. Municipal landfill leachate is one of the most complicated and costly wastewaters to treat due to its high content of organic and inorganic pollutants, in this study, disposal methods of leachate widely used in the world are examined and an appropriate management system is proposed for Turkey. In this content, sustainable treatment alternatives applicable for the pre treatment prior to discharge into control sever system and for the full- treatment to the receiving waters are evaluated.