Türkiye'de masif panel sektörünün yapısal durumu ve ağaç işleri endüstrisindeki kullanım olanakları
Evaluation of structural status of solid wood panel sector in Turkey and utility possibilities in wood working industry
  1. Tez No: 282745
  2. Yazar: YASİN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye' de Masif Panel Sektörü' nün Yapısal Durumu ve Ağaç İşleri Endüstrisi' nde Kullanım Olanakları isimli bu çalışmada ilk olarak araştırmanın amacına yönelik bilgilere değinilmiştir.Araştırmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgiler verildikten sonra, litaratür özetlerine yer verilmiştir. Literatür bilgilerinin ardından birinci bölümde masif panelin tanımı, diğer ahşap esaslı levhalarla karşılaştırılıp avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Ayrıca, masif panel üretiminde kullanılan ağaç türleri ve teknik özellikleri konusunda bilgiler verilmiştir.Bir sonraki bölümde, masif panel üretim teknolojileri ve kullanılan makineler hakkında bilgi verildikten sonra, masif panel üretimindeki iş akışı ve fabrika yerleşimi konuları ile ilgili derlenen bilgiler kaleme alınmıştır.Araştırma çerçevesinde elde edilen bulgulara dayanarak, Avrupa' da masif panel ticareti ve yapısal durumunu gösteren bilgilerle beraber, Türkiye'deki masif panel sektörünün yapısal durumu ve gelişimiyle ilgili aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır;?Ülkemizde masif panel üretimi yapan 30 adet firmanın tespit edildiği bu araştırmada, üreticilerin genellikle Marmara Bölgesinde yoğunlaştığı(%44) sonucuna ulaşılmıştır.?Türkiye'de üretilen masif panel boyutlarının, 18 farklı kalınlık, 6 farklı genişlik ve 12 farklı uzunlukta üretildiği tespit edilmiştir.?Avrupa'daki üretimin giderek azalma eğiliminde olduğunun, 1990 da 40.000m3'lük, 1997 de 750.000 m3'lük, 2000 de 650.000 m3'lük üretim miktarı ile belirlendiği, masif panel üretiminin ülkemizde hızlı bir artış eğiliminde olduğu ileri sürülebilir. Zira Türkiye'de 1990?2000 yılları arasında sadece 3 adet masif panel tesisinin kurulmuş olduğu, bu sayı 2000'den sonra hızla artarak 2010 yılında 30 adete ulaştığı görülmektedir.?Sektördeki bu gelişmenin üretim miktarlarına yansıması, bütün firmaların üretim miktarlarına ulaşılamaması nedeniyle saptanamamıştır. Ancak, işletmelerde ki mevcut makine kapasitelerinden özellikle masif panel preslerinin kapasitelerinden hareket ederek ülkemizde ki tahmini masif panel üretim kapasitesinin yıllık 40.000 m3 civarında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.?2009 yılı itibariyle Türkiye'deki masif panel tesislerinde tesis başına ortalama 50 adet personelin çalıştığı tespit edilmiştir. Bu arada, çalışan personelin niteliklerine yönelik değerlendirmede, mühendis ve teknisyen çalıştırma oranının çok düşük olduğu (%2) ortaya çıkmıştır.?Araştırmada, masif panel üreticilerinin % 50 `lik kısmının uluslararası standartlar ve TS EN standartlarına uygun üretim yapmakta oldukları, gerikalan % 50'lik kısmının ise herhangi bir standardı dikkate almadığı belirlenmiştir.?Masif panel üretimindeki maliyet unsurlarının dağılımı; %43 hammadde, %18 iş gücü ve %15 pazarlama giderleri şeklinde olduğu tespit edilmiştir.?Ülkemizdeki masif panel üretiminde % 67 oranında iğne yapraklı ağaç, %33 oranında da yapraklı ağaç türlerinin kullanıldığı belirlenmiştir.?Tüketicilerin (masif panel kullanıcılarının) %66'sının masif paneli hazır temin ettikleri, geri kalan % 34'lük kısmının ise sipariş üretimi yaptırdığı saptanmıştır.?Masif panel tüketicilerinin masif panel seçiminde %90'lık bir kısmının fiyat ve kaliteyi bir arada esas aldıkları, %10'luk kısmının ise sadece fiyatı esas aldıkları görülmektedir.?Masif panel kullanımının giderek arttığı kapı sektöründe, tüketicilerin %50'lik oranda kasa imalatında, %25'lik oranda ise kasa paneli imalatında masif panel kullandığı tespit edilmiştir.Araştırmanın Tartışma ve Sonuç kısmı; bulgular, sektörün gelişmesi ve sorunlarının giderilmesi değerlendirilmiştir. Ayrıca, masif panelin ağaç işlerindeki kullanım alanlarının arttırılmasına yönelik değerlendirmeler ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I explained and gave informations about structural position of the massive panel sector in thr Turkey and using posibilites of the wood working industry.After told about target of this investigation, explained the litareture summaries. I told about definition of massive panel and compare massive panel with other wooden boards.After this definition, I explained wood types and techniquel specailists of woods that use in massive panel production line.In second part I told production Technologies and also machines that use for massive panel productionThird part of it, I tried to explain trade of massive panel sector in Turkey and Europe. Also I told which areas can massive panel use and found these solutions about it?There are 30 massive panel producer in the Turkey and most of them are in the Marmara Region. (% 44)?There are 18 different thickness, 6 different width and 12 different length dimessions in the Turkey.?In Europe massive panel production cpasity is groving up very fastly. It was 40.000m3/year in 1990, 750.000 m3/year in 1997 and it was 650.000 m3/year in 2000. In Turkey between 1990-2000 years there were just 3 companies but in 2010 theer are 30 massive panel companies .?About capasites of Turkey, cant reach all clear capasites but if consider machine lines and pres capasites nearly massive panel production capasity is 40,000 m3/year.?% 66 customers order masive panel standar demissions and %34 provides special dimessions .?The cost elements are % 43 raw, % 18 workforce, and % 15 selling expenditures.?There were 3 company between 1990-2000 years and now in the 2010, there are 30 companies in the Turkey.?In 2009 year, avarage of staff number is 50 and engineer and technician rate is %2.?In this investigation, found that % 50 of producers use international and TS EN standarts, and other % 50 doesnt use any standart on their productions.?In Turkey, % 67 coriferous and % 33 foliaceous trees use for massive panel production.?% 90 customers consider price and quality same time, and % 10 is consider just priceLast part of in this thesis, I told diccussions and results about this investigation and offer some solitions for increase massive panel sector.