Düşük yoğunluklu parite kontrol kodları
Low density parity check codes
  1. Tez No: 282744
  2. Yazar: EMEL DEMİRYAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN, YRD. DOÇ. DR. REYAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, kablosuz iletişim ağında, çoklu röle kullanılarak tek antenli gezgin kullanıcıların dağıtık olarak iletim çeşitlemesi gerçekleyebilmeleri amaçlanmıştır. Kanal kapasite limitine oldukça yaklaşabilen düşük yoğunluklu eşlik denetimi kodları kullanılarak kanalın bozucu etkisi azaltılmıştır. Rölelerde kanal bilgisinin bulunduğu varsayılarak hüzme oluşturma tekniği uygulanmış, bu yolla çeşitleme ve bit hata oranı değerlerinin arttırılması sağlanmıştır.Yarı-çift zamanlı ve tam çift zamanlı sistemlerin hızlı ve duruğumsu Rayleigh sönümlemeli kanallarda başarımları çöz-ilet ve kuvvetlendir-ilet yöntemleri için ayrı ayrı elde edilmiştir. Buna göre, röle sayısının artması sistem başarımını arttıran bir faktör olarak gözlenmiştir. Ayrıca tam-çift yönlü iletim yarı-çift yönlü iletimden daha iyi bir bit hata oranı performansına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it?s aimed to realize transmit diversity for single antenna users distributively via multiple relays in a wireless communication network. The detrimental effects of the channel is decreased by using low density parity check codes which can approach channel capacity limit. Assuming perfect channel knowldege, beamforming is applied at the relays and an increase in diversity and bit error rate performance is provided.The performance of both half-duplex and full-duplex systems are obtained for fast and quasi-static fading channels considering both decode-and-forward and amplify-and-forward methods. Consequently, the increase in the number of relays is observed to be a factor increasing the system performance. Additionally, full-duplex system has a better bit error rate performance than half-duplex counterpart.