Tatlı su kaynaklarının etkin kullanımı ve su tüketiminin belirlenmesi: Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti örneği
Efficient use of freshwater resources and the determination of water consumption: Nakhchivan Autonomous Republic
- Tez No: 282764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya nüfusunun büyük bir bölümü kullanılabilir su kaynaklarına ulaşma konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Su sıkıntısının yarattığı problemler, mevsimsel değişiklikler ve yağış rejimleri ile daha da artmaktadır. Ülkemizde geçmiş yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle mevcut su kaynakların planlanması ve su tüketiminin azaltılması önem kazanmıştır. İçme ve kullanma suyu ihtiyacı, şehirleşme ve nüfus artışı nedeniyle artış göstermektedir. Özellikle şehirleşmenin yoğunlaştığı bölgelerde su kaynaklarının planlanması ve su tüketiminin belirlenmesi ile oluşabilecek ikincil problemlerin çözümü sağlanacaktır. Bu amaçla, bölgesel su kaynaklarının kullanım olanakları, debileri ve su kaynaklarının kalite parametreleri değerlendirilmelidir.Bu çalışmada, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin mevcut su kaynakları, su tüketimi ve su kaynaklarının planlanması konusunda araştırmalar ile gelecek yıllardaki su dengesinin sağlanmasına yönelik çözüm önerileri belirlenmiştir. Bu amaçla, su kaynaklarının karakterizasyonu ve debi özellikleri belirlenerek, su ihtiyacının yıllara göre değişimi irdelenmiştir.Çalışmada, öncelikle Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin coğrafi ve ekolojik yapısı incelenmiş, mevcut su kaynaklarının özellikleri ve 7 ilçede aylık su tüketimi tespit edilmiştir. Hali hazır durumda yaşanan su sıkıntısı ve su ihtiyacı belirlenerek, su kaynaklarının optimum kullanımına yönelik projelere veri sağlanmıştır. Çalışmada, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin 4 ilçesinde su kıtlığı yaşandığı ve yerleşim bölgeleri arasında su üretimi ve talebi konusunda farklılıklar yaşandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A large part of the world's population access to available water resources are about to face difficulties. With seasonal changes and precipitation regimes is increasing water shortage problems. Because of drought at our country in past years, current water resource planning and reducing water consumption has become important. Due to urbanization and population growth, fresh water needs is increasing. Urbanization is concentrated in particular areas of water resources planning and water consumption by determining the secondary problems that may occur will be provided. For this purpose, the use of regional water supply facilities, water supply and quality of output parameters must be considered.İn this study, the Nakhchivan Autonomous Republic of existing water resources, water consumption and water resiorces planning and research on water balance in future years are determined for ensuring the solution. For this purpose, characterization and flow characteristics of water resources were identified, according to water needs in exchange was discussed.Study of the geographical and the ecological structure of the Autonomous Republic of Nakhchivan, first examined the characteristics of existing water resources and water consumption per month in seven districts have been identified. Are already experiencing water shortages and water needs were determined and the optimum use of water resources for the project has been provided to the data. Study, the Nakhchivan Autonomous Republic in the four districts and residential areas that are experiencing water shortages in water supply and demand has been observed differences in.