Sıvı nadir -toprak floridlerin yapısal analizi
Structural analysis on the liquid rare -earth florides
- Tez No: 282765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, sıvı nadir-toprak RF3 bileşikleri için bir iyonik potansiyel modelibelirlenecektir (Burada R, La'dan Lu'a kadar olan seriden bir nadir-toprak elementidir). Bu potansiyel modeli kullanılarak tüm RF3 monomerlerinin bağlanma enerjisi ve geometrik yapısı bir bilgisayar programı yardımıyla belirlenerek bu yapıların titreşim modları hesaplanacaktır. Ayrıca sıvı RF3 sistemlerinde mevcut dimerik yapıların geometrileri ve titreşim frekansları hesaplanarak bu tezde önerilen potansiyel modeli ayrıntılı test edilecektir. Tez sonuçları mevcut deneysel veriler ve önceki iyonik model hesaplamaları ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis an ionic potential model will be defined for the liquid RF3 compounds of Rare ?Earth elements (where R is a rare-earth element in the series from La to Lu). By using the determined potential model the binding energies and geometrical structures of the whole RF3 monomers are obtained and the vibrational modes of these structures are calculated by a computer programme. The proposed potential model in this thesis will be tested in deatail through calculations of structure and vibrational frequencies of the available dimeric structures in liquid RF3 systems. The results of the thesis will be compared to the existing experimental data and previous ionic model calculations.