İstanbul Avrupa yakası d-100 karayolu çevresindeki bazı bitkilerde ağır metal birikimi
Heavy metal accumulation in some plants around Istanbul European side d-100 highway
  1. Tez No: 282783
  2. Yazar: ERTUĞRUL KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ BAYÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya nüfusunun artışı ve endüstrinin gelişimine paralel olarak çevreyi kirletici maddelerin çeşitliliği de artış göstermektedir. Günümüzde çevre kirliliği insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ağır metal kirliliğinin önemli unsurlarından biri de motorlu taşıt trafiğidir.Bu çalışmada; çevresinde ağır metal birikimine neden olacak bir potansiyele sahip olan D-100 Karayolu'nun İstanbul Avrupa yakası kesimindeki trafik kaynaklı olarak gelişen kirliliğinin günümüzdeki durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma güzergâhından belirlediğimiz 9 farklı noktadan alınan Carpobrotus, Cupressus ve Pinus türlerinden oluşan 52 bitki örneği, mikrodalga fırında asitle çözelti haline getirildi ve Atomik Absorbsiyon Spektrometresi (AAS)'nde ağır metal analizleri yapıldı. Ayrıca mevsimsel olarak klorofil miktarları ölçüldü.Bitki bünyesinde ortalama konsantrasyonla orantılı birikim sırası Ni > Cu > Pb > Cr > Cd şeklinde bulundu. Sonuç olarak; Pb, Cd ve Cu açısından toksik bir etki veya kirlilik düzeyinde bir birikim bulunmazken; Ni ve Cr açısından belli lokalitelerde, sanayii bölgesine yakınlık ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak konsantrasyonlarında artış gözlendi. Bu üç türün, biyomonitör bitki olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
World population growth and diversity of contaminants in the environment is increasing parallelly to the development of the industry. Today, environmental pollution has reached to high levels that threaten human health. One of the important elements of environmental pollution is the heavy metal pollution from motor vehicle traffic and industry.In this research, the accumulation of heavy metals from traffic in the vicinity of the D-100 Highway as part of the developing European side of Istanbul was determined to show the potential cause and the present state of pollution. We collected Carpobrotus, Cupressus and Pinus species (52 plant samples) seasonally from 9 different sampling points of D-100. Collected samples were digested with acid in microwave oven and the heavy metal concentrations were analyzed by Atomic Absorption Spectrometry (AAS). In addition, the amount of chlorophyll in all of the plant samples was also measured.The proportion of the average heavy metal concentrations in plants was like Ni>Cu> Pb> Cr> Cd, respectively. As a result; we haven?t observed pollution and/or toxic levels of Pb, Cd and Cu; but in some localities the concentrations of Ni and Cr increased depending on the traffic intensity and proximity to the industrial areas. We think that, these three species can be used as biomonitor plants.