Lif takviyeli plastik levhalar ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin yük taşıma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of the load bearing capacity of fibre reinforced plastic laminates strengthened rc beams
  1. Tez No: 282811
  2. Yazar: BARIŞ SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sunulan çalışmada, betonarme kirişlerin FRP (lif takviyeli plastik) levhalarla güçlendirilmesi konusu incelenmiştir. Konu, FRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin yük taşıma kapasitesini etkileyen parametrelerin incelenmesini kapsamaktadır. Çalışma; literatür araştırması, deneysel çalışma ve sonlu elemanlar analizi aşamalarından oluşmaktadır.Birinci bölümde, güçlendirme yöntemlerinin Türkiye'deki sürecinden bahsedilerek, güçlendirme uygulamaları ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. Betonarme kirişlerin FRP ile güçlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmıştır. Daha sonra, çalışmanın amacı ve kapsamı başlığı altında, çalışmanın gerekliliğini oluşturan sebepler ve çalışma sürecindeki adımlar belirtilmiştir. Birinci bölümde son olarak, deneysel çalışma hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünün ilk kısmında, araştırmacıların konuyla ilgili çalışmaları kısaca anlatılmış ve çalışmalarından elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Sonrasında, çalışma konusuyla paralel olan deneysel, analitik ve nümerik çalışmalardan altı tanesinin amacı, çalışma adımları, analitik kısımları, deney programı, nümerik analizleri ve sonuçları ayrıntılı olarak verilmiştir.Üçüncü bölüm, gerçekleştirilen deney programını, ANSYS ? WB sonlu elemanlar programının teorik esaslarını ve programda betonarme kiriş modelinin oluşturulmasını içermektedir. Deneydeki betonarme kirişlerin test edildiği cihazlar hakkında bilgiler verilmiş, betonarme kiriş ve FRP malzeme değerleri belirtilmiştir. Betonarme kirişlerin üretilme aşamaları ve FRP'nin kirişe uygulanma detayları açıklanmıştır.Bulgular kısmında, deneylerde elde edilen değerler grafiklerle verildikten sonra, ANSYS ? WB programında kiriş model analizinden elde edilen sonuçlar belirtilmiştir. Deneysel sonuçlarla sonlu eleman analiz sonuçları arasında değerlendirmelere yer verilmiştir.Son bölümde, yapılan çalışma ile ilgili sonuçlar sunulmuştur. Değerlendirme kapsamında, çalışma adımları kısaca özetlenmiş ve sonuçlar verilerek çalışmanın bir bütün olarak algılanması sağlanmıştır. Son olarak, çalışmanın getirildiği nokta vurgulanarak, gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında önerilere yer verilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, strengthening of reinforced concrete beams with FRP (Fibre Reinforced Plastic) laminates is examined. The parameters that affect load bearing capacity of reinforced concrete beams strengthened with FRP are reviewed. The study consists of literature research, experimental work and finite element analysis phases.The first section provides brief information on the historical development of the strengthening methods used in Turkey and explains the strengthening applications. The important issues that need be considered when reinforced concrete beams are strengthened with FRP are highlighted. The purpose, importance and scope of the study are explained and the procedural steps are then identified. Finally, information about the experimental work is provided.The second section gives a literature review of the subject and the findings of the researchers are reported. After that, the objectives, work steps, analytical parts, experimental programs, numerical analysis and results of the six relevant experimental, analytical and numerical studies are discussed in detail.The third section explains the performed experimental program, the theoretical basis of the ANSYS ? WB finite element program and the development of the reinforced concrete beam model. Information about the devices used to test reinforced concrete beams is provided and the specified values for reinforced concrete beams and FRP materials are specified. The production stages of reinforced concrete beams and the application details of FRP to beams are also describedThe results section illustrates the data obtained from the experimental studies in graphic formats and specifies ANSYS ? WB program results obtained from the analysis of the beam model. The evaluation between the experimental and finite element analysis results is also provided.In the last section, conclusions of the study are presented. The study steps and the results are summarized to illustrate and analyse the study as a whole. Finally, the statements on the implications of the study and some suggestions for future research are presented.