Lif ve uçucu kül katkılı polyester esaslı kompozit içi boş kazıkların mekanik ve dinamik özellikleri
Fiber and fly ash reinforced polymer hollow piles determination of properties mechanical and dynamic
- Tez No: 459082
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kazıklı temeller uzun yıllardan beri kullanılan bir derin temel çeşididir. Derin temeller imal edildiği malzemeye bağlı olarak (beton, ahşap vs.) çevre şartlarından etkilenmektedirler. Günümüzde alternatif malzeme olarak cam takviyeli plastik malzemenin ekonomik ve uzun ömürlü olması sebebiyle kullanılmak istenmektedir. İçi boş kazıklar, malzeme tasarrufu sağlamasıyla birlikte dairesel üretilen kazıkların belirli bir et kalınlığında içi boş şekilde imal edilmekte ve daha büyük gerilmeye karşı koyduğu önceki çalışmalarda bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında fiberle donatılmış polyester (FRP) kazıklar üretilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç için, kendir, uçucu kül, lastik atık malzemeleri polyester içerine farklı oranlarda ilave edilerek 2 farklı boy (4 mm,10 mm), 4 farklı çapta (35 mm,50 mm,60 mm,70 mm) içi boş kazık imal edilmiştir. Elde edilen bu içi boş kazıklar için laboratuvarda serbest basınç, SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) deneyleri yürütülmüştür. Kazık malzemesinin sönüm oranını belirlemek için 7,5x21x0,5 cm boyutlarında levhalar üretilerek laboratuvar deneyleri sonucunda %90P+%5UK+%5F numunesinin %7,21 en yüksek değeri ile elde edilen sonuçlarda ve 60 mm çapında %75P+%25UK karışım oranlarına sahip kazık maksimum serbest dayanıma sahip olduğu gözlenmişti.
Özet (Çeviri)
Pile Fundamentals are a king of deep fundamental using for a long time Deep Fundamentals are affected by enviranment conditions depending on production materials (concrete, wooden, etc).In present, plastic material reinforcing by glass, is an alternative material because off being economic and long-lived.hollow piles supply the material economization, at the same time , they, being manufacture circulary, are manufactured hollowly in a thickness of meat and it is known from previous studies that they resist bigger tensile. İn this study, it is aim to produce of polyester piles (FRP) equipped with fibre . fort his aim; hemp, volatile ash,rubber waste materials are added into the polyesterin different rate and hollow piles have been manufactured 2 different sizes (4 mm, 10 mm), 4 different sizes (35 mm, 50 mm, 60 mm, 70 mm). For these hollow piles; free pressure,Screening Electron Microscope experiments have been done.For determining of pile materials waning rate 7,5 x 21 x 0,5 cm panels were produced. After lab experiments, it was abserved that pile, having %75P + %25UK mixture rate and abtaining result from %7,21 the highest level from the sample of %90P + %5UK + %5F, had maxium free resistance.