Gökova Körfezi ve çevresinin jeofizik verilerinin yorumu
Interpretation of geophysical data at Gökova bay and surrounding area
  1. Tez No: 282830
  2. Yazar: YELİZ İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MUHİTTİN ALBORA, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Gökova Körfezi içerisinde toplanmış olan çok-ışınlı batimetrik, analog ve sayısal nitelikteki sığ sismik veriler değerlendirilerek bölgenin aktif tektonizmasına dair yorumlara gidilmiştir.İlk aşamada, körfezde toplanmış olan çok-ışınlı batimetrik ve sayısal sismik veri işlenerek yoruma hazır hale getirilmişlerdir. Bu amaçla, batimetri verisi ilk aşamada parçalara ayrılarak Fortran dilinde yazılmış olan programlar yardımıyla veri işleme tabi tutulmuş ve Surfer programı ile birleştirilerek haritalanmıştır. Sayısal sismik veriler ise Visual SUNT adlı program kullanılarak işlenmiştir. Bu işlem sırasında verilere iz ayıklama, filtre, gain ve mute işlemleri uygulanmıştır. Bunun sonucu elde edilen sayısal ve analog sismik ve batimetrik veriler, jeolojik-jeomorfolojik yoruma tabi tutulmuştur.Bölgede stratigrafik olarak üç ana sismik ünite tesbit edilmiştir. Bunlar alttan üste temel olarak kabul edilen Ünite 3, Kuvaterner dönemi sırasındaki buzul çağlarında istiflen Ünite 2 ve güncel körfez çökelleri olan Ünite 1'dir. Sismik kesitler üzerinde yapılan yapısal yorumlar sonucunda körfezde kıvrımlara ve normal, ters ve doğrultu atımlı faylara rastlanmıştır. Bu faylardan, sismik kesitlerde pozitif çiçek yapıları gözlenen doğrultu atımlı faylar deniz tabanında oluşturdukları çizgisellikler boyunca yer alan sol yanal ötelenmelerden dolayı, sol yanal atıma sahiptirler. Körfez batimetrisi, deprem episantırları ile de çakışan KD-GB istikametli doğrultu atımlı fayların, D-B yönlü diğer yapıları kesmiş olduğunu ve bu nedenle morfolojik olarak bu fay grubunun, en genç ve baskın yapısal unsuru oluşturduğunu göstermektedir. Buna göre, Gökova Körfezi'nin ilk aşamada D-B yönlü normal fayların etkisi ile oluşmaya başladığı, evrimin ileri aşamalarında ise gelişen KD-GB yönlü sol yanal doğrultu atımlı faylanma ve bu fayların oluşturduğu sıkışma etkisi altında gelişimini sürdürdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, multi-beam bathymetric, and shallow analog and digital seismic data from the Gulf of Gokova are interpreted to investigate the active tectonics of the region.At the first stage, multi-beam bathymetric and digital seismic data from the gulf were processed for interpretation. For this pupose, the bathymetric data were partitioned for processing with the programs written in Fortran and then, processed data were recombined and mapped with Surfer Software. Digital seismic data were processed using the Visual SUNT Software. During this procedure, the seismic data were processed using trace kill, filter, gain and mute stages. Processed digital and analogue seismic data, and bathymetric data were interpreted in geological-geomorphological sense.Stratigraphically three seismic units were determined in the region. From bottom to top these units are, Unit 3 which is interpreted as the basement, Unit 2 deposited in glacial epochs during the Quaternary, and Unit 1 which is the recent sediments of the gulf. As a result of the structural interpretation, folds and faults with normal, reverse and strike slip components were observed on seismic data. Of these, the strike slip faults which were observed on seismic data as positive flower structures, have sinistral characters due to left lateral ofsets along their lineaments on the sea floor. Bathymetry of gulf shows that the NE-SW trending strike-slip faults which coincides with the earthquake epicenter cuts the structure lying E-W direction, thus, these faults are the youngest and dominant structural features. According to these interpretations, Gulf of Gokova initiated under the contol of the E-W trending normal faults, then, the evolution of the gulf were continued by activity of the NE-SW trending sinistral strike-slip faults and their compressional effects.