Determination of the geological structure and discontinuity of Akyaka (Gokova, Mugla) karst springs and its environment using geophysical methods
Akyaka (Gökova, Muğla) karst kaynaklarının ve çevresinin jeolojik yapılarının ve süreksizliklerinin jeofizik yöntemler kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 487963
  2. Yazar: ERKAN DÜZTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması, Jeofizik araştırma yöntemleri kullanılarak, Gökova Körfezi Doğusunda yer alan Azmak karst kaynakları ve çevresinin jeolojik yapılarının ve süreksizliklerinin belirlenmesi ve sonuçların hidrojeolojik çalışmalara temel oluşturması amacı ile yapılmıştır. Çalışma alanı, Türkiye'nin güneybatı kesiminde Muğla'da 'Akyaka' olarak bilinen küçük bir turistik köyün yakınında bulunmaktadır. Bu çalışmada kullanılan jeofizik arama yöntemleri, yer altı kayaçlarının elektriksel özelliklerini ölçmek için yaygın olarak kullanılan Elektrik Özdirenç (ER) ve Yapay Uçlaşma (IP) yöntemleridir. Çalışma alanında, çoklu elektrodlu özdirenç görüntüleme Sistemi ile 10 profil üzerinde elektrik özdirenç ve yapay uçlaşma ölçümleri gerçekleştirildi. Özdirenç yöntemi, tüm hatlar için 56 elektrotlu Wenner-Schlumberger dizisi uygulanmıştır. AK1, AK2, AK3, AK4, AK5, AK6, AK7 ve AK8 profil hatları Azmak nehrinin kuzeyinde bulunmaktadır. AK9 profil hattı Azmak nehrinin batısındadır. AK10 profili de Gökova Alüvyonu üzerinde kuzeyden güneye uzanmaktadır. İlk 5 satırın veri toplama işlemi Eylül 2016'da çalışılmış ve son 5 satır Aralık 2016'da tamamlanmıştır. Görünür özdirenç verilerine, yeraltı jeolojisi ile yakından ilişkili bir yeraltı direnç dağılımının görüntülemek için bilgisayar yazılımlı en küçük kare ters çözme tekniği kullanılarak ters çözüm uygulandı. Yorumlara göre, çalışma alanının jeolojik ve tektonik yapıları, ters çözümle elde edilen gerçek özdirenç kesitlerine başarıyla denkleştirilmiştir. Aynı zamanda, çalışma alanının karstik özellikleri belirlenmiştir Elektrik direncinin yorumlanmasına yardımcı olmak için her hat için IP kesitlerin ters çözümleri gerçekleştirildi. Yapay uçlaşma (IP) kesitinden alınan anomalilerde kil dolgulu kırık ve çatlaklı birimler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was completed to determine the geological structure and discontinuity of Azmak Spring and its environment found in the east of Gokova bay and to form a basis for the hydrogeological study by geophysical exploration methods. The study area is located near a small touristic village known as 'Akyaka' in Muğla in the southwest part of Turkey. The geophysical exploration methods used in this study are Resistivity (ER) and Induced Polarization (IP) methods which are commonly-used ones for measuring the electrical properties of subsurface rock. In the study area, the electrical resistivity and induced polarization measurements were carried out on 10 profiles with the multi-electrode Resistivity Imaging System. The Wenner-Schlumberger array with 56 electrodes was applied to the resistivity method for all lines. The profile lines AK1, AK2, AK3, AK4, AK5, AK6, AK7 and AK8 are located in the north of Azmak Spring. The profile line AK9 is in the west of the Azmak Spring. The profile line AK10 runs from the north to south on Gokova alluvium. The data collection of the first 5 lines was worked in September 2016, and the last 5 lines were completed on in December 2016. The apparent resistivity data was inverted using the least square inversion technique with software to image a subsurface resistivity distribution which is closely correlated with subsurface geology. According to the interpretion, the geological and tectonic structures of the study area were successfully matched to the actual resistivity sections obtained from inversion. At the same time, karstic characteristics of the study area were determined IP cross-sections with inversion were carried out for each line to help interpret the electrical resistivity. The clay filled cracked and fractured units were observed on the anomalous parts obtained from İnduced Polarization (IP) section.