Respirometric analysis of the effects of aromatic hydrocarbons on activated sludge
Aromatik hidrokarbonların aktif çamur üzerindeki etkilerinin respirometrik analizi
  1. Tez No: 282866
  2. Yazar: MÜYESSER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİĞDEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çerçevesinde Fatih Üniversitesi Atıksu Arıtma Tesisinin halihazırdaki durumunun tesbiti, sistemin azot giderim potansiyeli ve sistemde zaman zaman karşılaşılan işletme problemlerine sebep olabilecek muhtemel inhibitörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda atıksu karakterizasyonu, biyolojik arıtılabilirlik testleri, aktif çamur sistemleri üzerinde inhibisyon yapabilecek kimyasalların incelenmesi hedeflenmiştir. İnhibisyon kimyasalları olarak aromatik hidrokarbonlar üzerinde respirometrik analizler yaplmıştır. İnhibisyon kimyasalı olarak naftalen, n-butil asetat ve ksilen kimyasalları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Principal purpose of the study is to determine the current status of the Fatih University Wastewater Treatment plant in terms of nitrogen removal potential and possible operational problems that may caused by possible inhibitors. To this end, characterization of wastewater, biological treatability tests, investigation of chemicals that can act as inhibitor in the activated sludge systems were examined. Possible inhibitory effects of aromatic hydrocarbons on biodegradation of domestic wastewater were investigated by respirometric analysis. Naphthalene, n-butyl acetate, xylene were used as the model PAH compounds.