Renal iskemi/reperfüzyon sonucu oluşan uzak doku hasarına karşı gallik asidin olası koruyucu etkisi
The possible protective effect of gallic acid againist the distant tissue injury in consequence of renal ischemia/reperfusion
  1. Tez No: 282867
  2. Yazar: BAŞAK DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında; sıçanlarda, deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon (İ/R)hasarından dolayı karaciğerde oluşan oksidatif strese karşı gallik asitin olası koruyucuetkileri araştırıldı.35 adet erkek Spraque dawley sıçan rasgele seçilerek; Grup I (Kontrol), Grup II(İ/R), Grup III (İ/R + 50mg.kg-1 gallik asit), Grup IV (İ/R + 100mg.kg-1 gallik asit) veGrup V (İ/R + 200mg.kg-1 gallik asit) oluşturuldu. Ksilazin (10 mg.kg-1) ve ketamin (70mg.kg-1) anestezisi altında Grup I dışındaki tüm gruplara sağ böbrek nefroktomisiyapıldı. Sonra Grup II'ye SF ve Grup III, IV,V'e de 1 hafta boyunca günde bir kezintraperitonel olarak gallik asit verildi. Ardından bu gruplara 45 dakika iskemi / 6 saatreperfüzyon uygulandı. Deney sonunda tüm gruplardan, kan örnekleri ve karaciğerdokuları alındı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Grup I'e göre, Grup II'deserum ALT ve AST değerlerinin ve karaciğer dokusuna ait SOD, CAT, Gpxaktivitelerinin arttığı; Grup III, IV ve V' de de CAT, SOD ve Gpx aktivitelerininbenzer olduğu görüldü. Histopatolojik analizlerde ise Grup II karaciğer dokusunda ileriderecede nekroz, yoğun nüklear infiltrasyon, vakuolizasyon ve yoğun kanama,gözlenmiş olup Grup V'te bu bulgulara rastlanmadı. İmmunhistokimyasal olarak, GrupII'de iNOS reaksiyonu çok yoğun iken, Grup V'te bu yoğunluğun oluşmadığı saptandı.Grup V'teki histolojik ve biyokimyasal değişikler bu grupta İ/R hasarının büyük ölçüdeönlendiğini gösterdi.Çalışma, intraperitonel olarak uygulanan gallik asitin 200 mg.kg-1 dozunun renalİ/R hasarından etkilenen karaciğer üzerinde koruyucu etkisi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis was to investigate that possible protective effects of gallic acid in liverinjury due to experimental renal ischemia-reperfusion (I/R) injury in rats.A total of 35 male Sprague dawley rats were divided into 5 groups by randomizedselection (n=7). Five groups were designed that Group I (Control), Group II (I/R),Group III (I/R+ 50 mg.kg-1 gallic acid), Group IV (I/R+ 100 mg.kg-1 gallic acid) andGroup V (I/R+ 200 mg.kg-1 gallic acid). Right nephrectomies were performed underxylazine (10 mg.kg-1) and ketamine (70 mg.kg-1) anesthesia in all group rats exceptGroup I. Substances were given intraperitoneal in Group II, III, IV and V rats every dayalong a week and after that 45 minutes of Ischemia and 6 hours of Reperfusion wereapplied to these groups rats. At the end of the experiment, blood samples and livertissues were quickly taken from all of the group. All analysis results were evaluatedstatistically. Due to I/R injury in Group II, serum ALT and AST statistically increasedlevels. Belonging to Group II?s the liver tissue SOD, CAT, Gpx isoenzyme activity wasincreased compared to Group I. Histopathologically, in Group II?s the liver tissue wasshown that infiltration, intense congestion, advanced necrozis and intense vakuolization.Although immunohistochemical evaluation in Group II at iNOS reaction wasdetermined very density, this density was not found in Group V. Histopathological andbiochemical changes in Group V show that distant organ injury due to renal I/R injurywere prevented.The results of this study have demonstrated that gallic acid (200 mg.kg-1 i.p.) preventsdistant organ injury because of renal I/R injury.