An alternative approach to facility layout planning: Spiral facility layout algorithm
Tesis planlamasında alternatif bir yaklaşım: Spiral tesis planlama algoritması
  1. Tez No: 282894
  2. Yazar: HATİCE ESRA ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, yeni bir tesis planlama algoritmasının geliştirilmesini kapsar. Geliştirilen bu algoritmaya ?Spiral Tesis Planlama Algoritması?, SFLA, denilmiştir. Tesis üzerinde, departmanların yerleştirilme işlemi, bir departmanın merkeze konulması ve böylece merkezden dışa doğru hologram şeklinde ilerlemesiyle gerçekleşir. Amaç, birbirleriyle yakından ilişkili departmanların bitişikliğini arttırmak ve malzeme taşıma maliyetlerinde bir düşüş sağlamaktır. Algoritma, departmanların yer değişiklikleri için ?ikili yer değiştirme? metodu kullanmaktadır. Algoritmanın etkinliğini ölçmek için çeşitli problemler üzerinde çalışılmış ve çıkan sonuçlar, aynı metodu kullanan başka bir algoritma olan MCRAFT ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with construction and improvement of a new layout algorithm. This new algorithm is called Spiral Facility Layout Algorithm (SFLA). Positioning of the facilities begin with locating a department at a center point and continue like a hologram from center to outside. The aim is to increase the adjacency between related facilities and reduce the material handling cost. The algorithm uses the pairwise exchange methodology. Several different problems are selected to test the efficiency of the algorithm. The results of SFLA are compared with the results of MCRAFT algorithm which also uses the pairwise exchange methodology.