Design of a portable surface electromyography (SEMG) device for collection of SEMG signals from back herniated patients
Bel fıtıklı hastalardan yüzey elektromyografi (YEMG) sinyallerinin toplanması için portatif YEMG cihazı tasarımı
  1. Tez No: 282895
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Tıbbi Biyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bel fıtığı toplumda oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Literatürde bel fıtıklı bireylerin paraspinal ve abdominal kaslarına ait kas faaliyetleri ile bel fıtığı arasında ilişki olduğuna dair çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar fıtıklı hastalar için yeni, kablosuz ve daha portatif bir yüzey elektromiyografi cihazı yapma konusunda bizi teşvik etmiştir. Böylelikle, fıtık ile kas faaliyetleri arasındaki ilişki kablolardan bağımsız bir şekilde daha rahat değerlendirilebilecektir. Tasarlanan sistem belli başlı dört kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar kuvvetlendirme, filtreleme, sayısallaştırma ve sinyallerin bilgisayara aktarılması şeklindedir. Sistem tek kanallı ve mikrodenetleyici tabanlı olarak tasarlanmıştır. Sinyallerin bilgisayara aktarılması Bluetooth® teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bilgisayara aktarılan sinyaller MATLAB yazılımı vasıtası ile değerlendirilmektedir. Sistemin varsayılan hususiyetleri ölçümlerin daha kolaylıkla ve rahat bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lumbar disc herniation is a fairly common disease in the community. There are various studies in the literature regarding the relationship between paraspinal and abdominal muscles? muscular activities of herniated individuals and lumbar disc herniation. These studies encouraged us to design a novel, wireless and more portable surface electromyography device for herniated people. Hereby, the relation between muscular activity and herniation should be evaluated more comfortable independent from cables. Designed system consists of four major stages. These stages are amplification, filtering, digitizing and the transferring the data to the computer. The system is designed as single channel and microcontroller based. The data transfer is performed with using Bluetooth® wireless technology. The signals transferred to the computer are evaluated via MATLAB software. The default characteristics of the system allow us to have measurements more easily and provide a comfortable way.