PMMA kaplanmış süperparamanyetik nanoparçacıkların kemoterapi ilaçları ile yüklenmesi ve insan karaciğer hücreleri (Hep3B) üzerinde etkilerinin belirlenmesi
Drug loading effeciency of superparamagnetic PMMA (SP-PMMA) latexes and determination of the cytotoxic effects on human hepatoma cell lines (Hep3B)
  1. Tez No: 282914
  2. Yazar: AYŞE TUĞŞEN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY KÖÇKAR, YRD. DOÇ. DR. HATİCE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kanser insan sağlığı için daima önemli bir tehdit oluşturmuştur. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik ajanlar normal hücrelere de zarar verebilmektedir. Günümüzde en fazla dikkati çeken alan nanoteknolojik yöntemlerle kemoterapik ilaçların taşınması ve yan etkilerinin azaltılmasıdır. Nanoteknoloji yöntemleri ile nanoparçacıklar kullanılarak ilaçların veya proteinlerin kararlılıklarında artış sağlanmakla birlikte, hedef bölgede kontrollü ilaç salınımı da amaçlanmaktadır.Bu çalışmada, Süper Paramanyetik Polimetilmetakrilat (PMMA) lateksin potansiyel ilaç taşıma sistemi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan, Polimetilmetakrilat (PMMA) lateksin sentezi sırasında Superparamanyetik parçacıklar eklenmiş ve yapısal ve manyetik karakterizasyonları yapılmış olan SP-PMMA nanaparçacıklara model ilaç olarak Cisplatin? yüklenmiştir. Yüklenen ilaç etkinliği spektroskobik ve yapısal FT-IR analizi ile belirlenmiştir.SP-PMMA, Cisplatin? ile üç farklı metotla yüklenmiştir. Bunlar arasında, hidroksilleme ile yapılan yüklemede yaklaşık %30 oranında yüklenme tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan PMMA ve SP-PMMA ve Cisplatin? ayrı ayrı HEP3B hücreleri üzerine etkisi farklı konsantrasyonlarda ve zaman aralıklarında yapılmıştır. PMMA ve SP-PMMA nın biyouyumlu olduğu tespit edilmiştir. Hisroksilleme metodu ile Cisplatin? yüklemiş SP-PMMA'nın insan hepatoma hücre hattı olan Hep3B hücrelerindeki sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. İlaç yüklü SP-PMMA'nın da kontrol olarak seçilen Cisplatin? uygulamasına göre doza bağımlı olarak sitotoksisite gösterdiği ve 72 saatlik zaman diliminde daha fazla sitotoksisiteye neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer has always been a threat to the health of human beings. The most common treatment of tumors is the administration of suitable chemotherapeutic agents. However, chemotherapy can also damage normal cells. Although there is a great effort to reduce the side-effects of chemotherapy, nanoparticles are the most focusing area. Nanoparticles are as important as they are offering advantages of increase in stability of drugs or proteins and controlled release of the drugs in the corresponding region.In this work, superparamagnetic poly(methyl methacrylate) (PMMA) latex was tested for using as a potential drug carrier system. A novel method, loading magnetite nanoparticles to PMMA latex during the polymerization process, was used for sythesis of superparamagnetic PMMA (SP-PMMA) latexes. After the physical, chemical and magnetic characterizations were done for SP-PMMA, Cisplatin? was used as a model drug. SP-PMMA was loaded with Cisplatin? using different methods and drug loading efficiency was determined by spectroscopically and FTIR analysis.SP-PMMA was loaded with Cisplatin? by three different methods. From this methods, approximately 30% drug loading efficiency was determined by the hydroxylation method. Also the cytotoxic effects of PMMA, SP-PMMA, Cisplatin? and drug loaded SP-PMMA were evaluated using human hepatoma cell lines, Hep3B. It was defined that PMMA and SP-PMMA are biocompatible with Hep3B cell line. The cytotoxic effects of Cisplatin? loaded SP-PMMA on human hepatoma cell lines was also studied. Compared to the control groups, it was seen that the loaded SP-PMMA is effective due to the drug consantration and is more effective for 72 hours.