Bor katkılı bir zırh çeliğinin fiziksel metalurjik esaslar doğrultusunda geliştirilmesi ve balistik performansının değerlendirilmesi
Development of a boron added armor steel along the principles of physical metallurgy and evaluation of its ballistic performance
- Tez No: 283055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, bor katkılı bir zırh çeliğinin fiziksel metalurjik esaslar doğrultusunda geliştirilmesi ve balistik performansının değerlendirilmesidir. Stratejik bir malzeme olan zırh çeliğinin yerli bir malzeme olarak üretilebilirliği üzerinde durulacaktır. Mevcut zırh çelikleri ailesinin sahip olduğu mekanik ve balistik performansa eşdeğer ve yüksek performanslı malzeme üretimi için yeni bir alaşım tasarımı ile farklı ısıl işlem uygulamaları seçilmiştir. Isıl işlem koşullarına bağlı olarak, geliştirilen zırh çeliğinin sertlik, mukavemet, tokluk, aşınma gibi mekanik özelliklerinin ve korozyon direncinin dışında V50 balistik limiti ve yüksek çarpma hızlarındaki performansı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the development of a boron added armor steel along the principles of physical metallurgy and evaluation of its ballistic performance. The producibility of domestic armor steel, which is a strategic material, will be emphasized. A new alloy design and different heat treatment applications were selected for the production of a high performance material having equal mechanical and ballistic properties to the present family of armor steels. V50 ballistic limit and performance of the developed armor steel at high strike velocities were investigated in addition to its mechanical properties such as hardness, strength, toughness, wear and corrosion resistance depending on the conditions of heat treatment.